Pap a tortán – Interjú Szűcs Viktor rendezővel

Pap a tortán – Interjú Szűcs Viktor rendezővel

Share this content.

Szöveg: Galambos Ádám
Budapest – A kereskedelmi televíziókból ismert Hal a tortán és a Vacsoracsata című műsorok mintájára Szűcs Viktor diplomafilmjében megalkotta a Pap a tortán című produkciót. Így ülhetett egy asztalhoz buddhista, muszlim, keresztény és zsidó. Az egyes vallások képviselőiként Laár András, Kovács Miklós Ahmed, dr. Orosz Gábor Viktor és Radvánszki Péter Simon vállalkoztak a feladatra. A Színház és Filmművészeti Egyetem hallgatójának diplomafilmje új oldaláról mutatja be, hogy mit jelent a vallások közötti párbeszéd. Szűcs Viktor rendezővel beszélgettünk.

Különleges ötletre épül vizsgafilmje. A celeb-világot bemutató Hal a tortán című televíziós sorozat alapján elkészítette a négy vallás képviselői részvételével zajló Pap a tortán című filmet. Honnan jött az ötlet?

– Olyan műsort szerettem volna készíteni, ami ötvözi a népszerű televíziós műfajokat, ugyanakkor valamilyen pluszt is ad. Ki akartam próbálni, hogyan lehet több mondanivalóval megtölteni, s így érdekesebbé tenni az adott formát. Olyan üzenetre törekedtem, amit a kereskedelmi tévékben nem feltétlen kap meg a néző, ugyanakkor olyan köntösben akartam csomagolni az üzenetet, amit sokan szeretnek.

A műsorba négy vallás képviselőjét hívta meg. Hogyan fogadták a résztvevők a megkeresést?

– Nem volt egyszerű! Voltak, akik nem értek rá, voltak, akik másokat ajánlottak. Nekem is utána kellett néznem, hogy olyan szereplőket találjak, akik egyrészt szívesen jönnének, másrészt viszonylag lazák, azaz nem idegen nekik ez a műfaj.

A résztvevők korábban nem ismerték egymást. Mennyire valósult meg közöttük az a párbeszéd, amit Ön előzőleg elképzelt?

– A filmben azt igyekeztem megörökíteni, hogy mi zajlik le abban az esetben, ha négy különböző vallás képviselője első alkalommal találkozik egymással. Nem az volt a célom, hogy egy összeszokott társaság beszélgetését vegyük fel. Az egész forgatást úgy szerveztem, hogy egy első beszélgetés, az első közös program legyen az, ami a filmben is látható. Fontos volt a forma: a vallások képviselői nem konferencián, vagyis kötött formában találkoztak egymással, hanem egy vacsorán.


Szűcs Viktor

Mit jelentett Önnek a film forgatása?

– Maga a forgatás nagyon fárasztó volt, sok előkészületet igényelt. A forgatás folyamata is hosszú volt, már csak azért is, mert Laár András egy időigényes menüt állított össze. Gondosan meg kellett szerveznem, hogy ki mikor érkezzen. Úgy osztottam be a szereplőket, hogy ne fussanak össze előtte, vagyis tényleg csak a filmben látható jelenetben találkozzanak először. Amúgy a forgatáson nagyon jól éreztem magam, mert már munka közben láttam, milyen lesz a végeredmény. Nagyon örültem annak, hogy olyan szereplőkkel lehetek egy helyiségben, akikkel normális esetben nem.

Milyen volt a fogadtatása a filmnek? Mit szólt hozzá vizsgabizottság?

– Nagyon tetszett nekik. Még a legszigorúbb tanáromtól is hatalmas dicséretet kaptam! Azt követően, hogy nyilvánossá vált a videó, elkezdtek özönleni a gratulációk. Összességében nagyon pozitív a fogadtatás.

A Hal a tortán sorozatként jelentkezik a tévében. Lehetséges, hogy a most megjelent Pap a tortán film csak a kezdet?

– A Hal a tortán és a Vacsoracsata olyan műsorok, ahol a résztvevőkkel öt adás készül, azaz az öt szereplő külön-külön adásban főz. Mivel erre nem volt lehetőségem, ezért eltértem az említett műsorok koncepciójától és mindenkit bevontam a szellemi főzésbe. Azért is tettem így, mert nem tudtam, hogy lesz-e folytatás, de ha rajtam múlik, lesz!

Szűcs Viktor Pap a tortán című diplomafilmje itt nézhető meg:

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!