Közel ezer lutheránus hívő érkezett a Vatikánba Anhalt német tartományból, amely szinte azonnal csatlakozott a reformációhoz annak idején. Ma a vallás már kisebbségben van ezen a területen – mondta köszöntőjében a helyi evangélikus egyház elnöke, Joachim Liebig.
Ferenc pápa Lundba látogat
Ferenc pápa utalt első útjára a svédországi Lundba, amelyre október 31-én és november 1-jén kerül sor a lutheri reformáció kezdetének 500. évfordulója emlékére. Alkalom ez, hogy köszönetet adjunk az Úrnak a lutheránusok és a katolikusok közötti hivatalos párbeszéd 50 évének.
A konfliktustól a szeretetközösség felé
Adjunk hálát Istennek, mert ma lutheránusok és katolikusok együtt haladunk az úton, amely a konfliktustól a szeretetközösség felé halad. Együtt jártuk már végig az útnak egy fontos szakaszát. Az úton egymásnak ellentmondó érzéseket élünk meg: fájdalmat a még köztünk fennálló megosztottságért, de egyben örömöt is a már megtalált testvériségért. Ennek a megemlékezésnek lényeges része lesz, hogy tekintetünket a jövő felé fordítsuk a közös keresztény tanúságtétel érdekében a mai világnak, amely annyira szomjazik Istenre és irgalmára – mondta Ferenc pápa.
Tegyük láthatóvá az irgalmasságot
A tanúságtétel, amit a világ mindenekelőtt vár tőlünk az az, hogy tegyük láthatóvá az irgalmasságot, amellyel Isten felénk fordul a szegények, a betegek szolgálata által és azok szolgálatán keresztül, akik elhagyták földjüket, hogy jobb jövőt keressenek maguknak és szeretetteiknek. Azáltal, hogy a leginkább rászorulók szolgálatába állunk, megtapasztaljuk azt, hogy már egységben vagyunk: Isten irgalmassága egyesít minket.
Továbbra is növekedjünk a kölcsönös megértésben
A remény az, hogy továbbra is növekedjünk a kölcsönös megértésben annak tudatában, hogy keresztségünknek köszönhetően a bennünket még elválasztó számos nyitott kérdésen túl, már egységben vagyunk. Sokkal több dolog egyesít, mint ami elválaszt minket – nyomatékosította Ferenc pápa. A találkozó végén a pápa válaszolt a zarándoklaton résztvevő néhány fiatal kérdésére.