A közösségi média és az okoseszközök az élet megkönnyítésére és a kapcsolattartás segítésére szolgálnak. Elvileg. Azonban rengeteg tanulmány, könyv szól arról, hogyan vezethet függőséghez, és mennyi feszültséget tud okozni az állandó kütyühasználat. Legutóbb a Pew Research Center publikálta amerikai felnőttek között végzett felmérésének eredményeit, melyben az okostelefonok és a közösségi média párkapcsolatokra gyakorolt hatását vizsgálták.
Igazi kapcsolódás helyett elterelés
A felmérés szerint a komoly párkapcsolatban élő embereknek több mint a fele, ötvenegy százaléka állította azt, hogy a társuk figyelmét általában vagy gyakran elvonja az okostelefonja, miközben beszélgetni szeretnének vele. Ha azt hinnénk, hogy ez a kortól függ, akkor nagyon tévedünk, mert a tanulmány szerint ez a téma ötvenéves kor fölött ugyanúgy feszültséget okoz, mint a huszonéves szerelmesek életében. A felmérés kitér arra is, hogy a párkapcsolatban élők hány százaléka kutatta már át a párja telefonját annak tudta nélkül (a válaszolók harmincnégy százaléka), valamint arra, hogy hányan követik figyelemmel volt szerelmük életének alakulását a közösségi médiában (a megkérdezettek ötvenhárom százaléka).
Elég ezeket az adatokat megemlítenünk, máris érezzük, mennyi feszültséget okozhat a digitális világ a kapcsolatainkban. Olyan emberek életébe nyerhetünk betekintést, akikkel személyesen nem beszélgetünk, és nem is szeretnénk, vagy már rég nem kéne. Ugyanakkor a telefonunk az egészséges párkapcsolatok egyik legfontosabb összetevőjétől tudja megvonni a figyelmünket: a kommunikációtól. Ironikus, hogy éppen az az eszköz, amelynek segítenie kellene a kapcsolattartásban, csak részben teljesíti be ezt a funkcióját, és ha nem vigyázunk, inkább korlátol.