Az esten bemutatkozó keresztény könyvesházról, a hároméves mű ködése alatt már ismertté vált Katica-Könyv-Műhelyről a vezetője, Scur Katalin szólt. Köteteik a legapróbbaktól a felnőttekig szolgálják sokak épülését. Bibliás gyerekkönyvek, környezetismereti és egészségnevelő kiadványok, „stresszoldó mesék” – köztük Petrőczi Éva Katicamesék című, két verses mesét tartalmazó szép kötete. Ez utóbbi könyvhöz az evangélikus Thár Lujza készített gyönyörű temperaképeket, akinek édesapja az aszódi evangélikus gimnázium festőművész-tanára, Ladócsy László, édesanyja pedig az ugyanitt németet tanító, lelkészcsaládból származó Ladócsy (Völgyes) Kata.
A késő délutáni találkozó másik lelkiszellemi ajándéka a Petrőczi Éva legszebb versei című kötet volt, amely Pozsonyban, az AB-ART Kiadónál jelent meg. A gazdagodó életmű fontos summája ez az ötven versből álló, a szerző eddigi tizenöt verseskötetéből összeállított válogatás, leginkább önazonos Petrőczi-versekkel, köztük sok-sok istenes, világjáró, szerelmes verssel, bibliaparafrázissal. A könyv elmélyült kísérőtanulmánya Bakonyi István munkája; a József Attila-díjas irodalomtörténész 2013-ban a Fekete Sas Kiadónál kismonográfiát publikált Petrőczi Éva költői évtizedeiről.
Egyszer régen gyufaszál lángjához hasonlítottam az Evangélikus Élet olvasói számára sem ismeretlen költőnő verseit, azzal kiegészítve, hogy ez a kicsiny fény az ő kezében gyakran a mindenséget bevilágítja. S ez a láng a legihletettebb versekben bízvást följut egészen Istenig. Hiszen Petrőczi az egyetlen elfogadott Följebbvalójának ír szüntelenül, neki mesél az élet kis csodáiról, gyermekei mosolyá ról, virágként hajladozó unokáiról.
A Ráday Könyvtár Petrőczi Éva-bemutatóinak különleges ajándéka a költő személyes kommentárjainak sora és szép versmondása. Most, a reformáció ötszázadik évében Árva Bethlen Kata lett megidézve, de szót kapott a költőnő csaknem ötven éve választott „ősanyja”, az evangélikus Petrőczi Kata Szidónia is. Róla a jelenkor Petrőczije már egész kis kötetnyi verset írt, ezúttal az Egy Petrőczi-vers kései folytatása került sorra. Ez a cím sokaknak ismerős lehet, mert a Duna Televízió Isten kezében című portrémű sor-sorozatában ugyanezzel a címmel vetítették Csörsz Rumen István énekeslantos-irodalomtörténész és Fabiny Tamás – akkor még televíziós szerkesztő – közös filmjét Petrőczi Éváról, illetve Petrőczi Kata Szidóniáról.
A népes közönségben felbukkant a vendégek között Baranyi Ferenc Kossuth-díjas költő és Kassai Franciska elő adóművész is, továbbá két szép hangú kislány, Nagy Lili Anna és Scur Hanna. Utóbbi nem csupán énekével, de ötletes verspantomimjával is gazdagította a kettős könyvbemutatót.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 25-26. számában jelent meg, 2017. július 2-án.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.