gazdaság

Ez az élet illata – A tiszta élelmiszer és tiszta lélek nyomában

A Bakony szívében, az ötszáz lelket számláló Szápáron – festői, békés környezetben – nyújtózik a napfényben ifj. Palik Ferencnek és családjának a birtoka. Búzamezők, legelők, erdő, szántó, patak, gyümölcsös és malom. A teremtett világ és annak Ura iránti tisztelettel és alázattal éli itt dolgos mindennapjait a háromgyermekes evangélikus vállalkozó és felesége, Anikó. Vegyszermentes lisztjüket, kenyerüket, mangalicából, illetve szarvasmarhából készült termékeiket a környékbeliek veszik-viszik. A kevesebb több! – ez az elvük. A Szápári Ökofarm és Biomalom gazdája olyan ősi tudással és szeretettel beszél talajról, növényről, állatról, ami azok sajátja, akik hitből élnek, s munkájukat hivatásnak tekintik. Gasztroriport-sorozatunk legújabb állomásán a tiszta élelmiszer és a tiszta lélek kapcsolata is feltárul.

Élet-alapú gazdaság

Genf – Protestáns világszervezetek közös nyilatkozatot fogalmaztak meg, amellyel a nemzetek kormányait, a bankokat, az ENSZ tagjait és a keresztény közösségeket szólítják fel cselekvésre. „Egy élet-alapú gazdaságra van szükségünk. Olyan rendszerre, ahol a teremtett világ és az emberek nem eladóak; és egy olyan teológiai rendszerre, ahol a megváltás nem áru – nyilatkozta dr. Martin Junge, az LWF főtitkára. – Azért emeljük fel a hangunkat most, hogy létrejöjjön egy olyan gazdasági rendszer, ami az embereket és a bolygót veszi előre, nem pedig a profitot, és ami megvédi az emberi jogokat és mindenki megélhetését.”

Petíció az életigenlő társadalomért és gazdaságért

Budapest – Száz közéleti személy támogatásával a Magyar Természetvédők Szövetsége aláírásgyűjtést indított az életigenlő társadalom és gazdaság érdekében. Az aláírók gyökeres változásokat szorgalmaznak a koronavírus utáni időkre. Az első száz aláíró között van a Magyarországi Evangélikus Egyház részéről dr. Fabiny Tamás elnök-püspök, Béres Tamás egyetemi tanár és Koltai Zsuzsa, az Ararát Teremtésvédelmi Munkaág koordinátora. Az aláírást az Ararát Munkacsoport kollektívája támogatja és ajánlja.

Milyen gazdasági és etikai következményei lesznek a koronavírus-járványnak?

Budapest – Szabó B. Andrással, pestújhelyi lelkésszel, az Evangélikus Hittudományi Egyetem oktatójával a koronavírus-járvány következményeiről, a gazdasági krízisről és etikai kérdésekről beszélgetett a Luther KIadó vezetője, Antal Bálint.

Egyházközségeink gazdasági önállósodásának stratégiája

Amikor Jézus a farizeusi provokációra kézbe vett egy pénzérmét, nem eldobta, mint valami bűnös dolgot, hanem a képmutatókkal szemben értelmezte a jelrendszerét (Mk 12,15–17). Az első keresztény közösségek sem tehetetlen henyélésre való felhívásként értelmezték a „ne aggodalmaskodjatok” (Mt 6,25–32) tanítást, hanem egy másfajta, a krisztusi orientációt középpontba helyező életmód és gazdálkodás alapjaként. Luther gazdaságetikájának egyházszervezeti alkalmazása is a saját erőből való e világi boldogulás és a kegyelem mindebben való megjelenését hangsúlyozza. Magyarországi evangélikus Krisztus-hívőként nem lehet kérdéses számunkra, hogy ez az egyházszervezeti utunk is.

Mit hagyunk magunk után? – A vezetési döntéshozatal dilemmái

Budapest – A Biblia és a menedzsment III. – Mit hagyunk magunk után? című könyv bemutatóján a Harmat Kiadó és a Károli Gáspár Református Egyetem szervezésében neves szakemberek járták körbe a vezetői döntéshozatal mai, talán legnagyobb kihívásait és felmerülő kérdéseit.

Ördögtől való-e a pénz? – Gazdaság és etika a Refo500 sátorban

Kolozsvár – Gazdaságetikai kérdések a reformáció tükrében címmel tartottak kerekasztal-beszélgetést augusztus 18-án, pénteken a Refo500 sátorban, a Kolozsvári Magyar Napokon. A reformáció ötszázadik évfordulójának emlékére szervezett programon a vallás és a gazdaság között húzódó látszólagos feszültség feloldásának a lehetőségeit vitatták meg a Biblia értékrendszere, Luther Márton 95 pontja, valamint társadalomelméleti írásai alapján.

Reformáció 500: Kovács Levente: a bankrendszer sokat tanult a gazdasági válságból

Budapest – A magyar bankrendszer sokat tanult a 2008-as gazdasági válságból, a devizahitelezéssel hibát követett el, aminek megvolt az ára, elveszett a szektor tőkéjének egyharmada – mondta Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára csütörtökön, a Klebelsberg Kultúrkúria rendezvényén.

„Át kell gondolni a gazdaságot, hogy megmentsünk egy haldokló bolygót!”

Windhoek – „Gondolati kereteink megújítása, gazdaságunk átgondolása és közös céljaink újrafogalmazása” – ezeket nevezte Martin Kopp A teremtés – nem bocsátható áruba téma legfontosabb feladatainak a 21. században. Előadása a Lutheránus Világszövetség 12. nagygyűlésén, a namíbiai Windhoekben 2017. május 15-én hangzott el.

Identitás a morális térben – Sándor Jenő doktori védésére került sor az Evangélikus Hittudományi Egyetemen

Budapest – Sándor Jenő evangélikus teológus doktori védésére került sor 2017. január 30-án az Evangélikus Hittudományi Egyetemen. Két bírálója, dr. Baritz Sarolta Laura nővér (Sapientia Hittudományi Főiskola) és dr. Orosz Gábor Viktor teológiai tanár (Evangélikus Hittudományi Egyetem) voltak.

Oldalak

Feliratkozás RSS - gazdaság csatornájára