Covid-19

Covidból fölgyógyult testvérek bizonyságtétele

Covidból fölgyógyult hálás szívű testvérekkel beszélgetett Győri János Sámuel evangélikus lelkész abban a videóban, amely a szentendrei gyülekezet online bibliaórájára készült. A beszélgetés résztvevői Becsjanszki Judit, a zsámboki roma gyülekezet missziói munkatársa, Drenyovszky Péter, a pesterzsébeti evangélikus gyülekezet felügyelője és Várócziné Nagy Judit, szintén a pesterzsébeti evangélikus gyülekezet tagja. Olyan kérdéseket járnak körbe, mint például hogy mit jelentett számukra a betegség alatt a hit, és az a tudat, hogy imádkoznak értük vagy hogy volt-e lehetőségük bizonyságtételre ez idő alatt a sorstársaik között.

Egyházak együtt a járványban

Immár magyar nyelven is elérhető az Európai Protestáns Egyházak (GEKE) legújabb kiadványa, ami mintegy sorvezetőként szolgál a kontinens egyházainak teológiai és társadalmi párbeszédéhez az elkövetkező hónapok során.

A remény gyógyít – Táncra perdültek a budapesti református gyermekkórház dolgozói

A Jerusalemához, a tavalyi évben nagy sikert aratott tánckihíváshoz csatlakoztak idén húsvétkor a Bethesda Gyermekkórház dolgozói is. Az április 3-án közzétett klippel, amit egy nap alatt több mint háromszázezren néztek meg, kívánnak reményteli húsvétot.

Mi hiányzik most neked leginkább? – Böjti gondolatok

„Hiánnyal teltek vagyunk. A böjt is hiány, hiányteremtő. Van, aki egyes táplálékokat von meg magától, más az alkoholtól, a szórakozástól, a hobbijától vagy a vásárlástól tartózkodik” – írja Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténész. A fóti evangélikus gyülekezet tagjai napi üzenetet kapnak e-mailben. A sorozat címe: Negyven böjti szó. Az alábbiakban Zászkaliczky Zsuzsanna gondolatait olvashatjuk a mindenkit érintő, sokarcú hiányról.

Evangélikus lelkész üzenete a Covid-osztályról

„Ha megtehetném, megmutatnám a kételkedőknek, felelőtleneknek egy-egy Covid-osztály mindennapjait fényképen, vagy bevinném őket oda” – mondja Eszlényi Ákos. Kerepes–Kistarcsa evangélikus gyülekezetplántáló lelkésze kórházlelkészként is szolgál a Pest Megyei Flór Ferenc Kórházban, így közvetlen közelről látja a koronavírus-járvány miatt ott kialakult helyzetet. Tapasztalatairól, oltásról, a segítségnyújtás módjairól, az ima erejéről beszélgettünk vele.

Keresztényként szembesülni a járványhelyzettel – Kerekasztal-beszélgetés a Sapientián

Budapest – A Vakcina – Etika – Egyházi jövőkép címmel február 23-án megtartott online kerekasztal-beszélgetést a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Hallgatói Önkormányzata szervezte Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgató-főorvosa, Papp Miklós görögkatolikus morálteológus és Görföl Tibor teológus, a Vigilia folyóirat főszerkesztője részvételével.

Mi az etikus? – Életvégi döntések járvány idején

Életvégi döntések járvány idején címmel szervezett egész napos interdiszciplináris konferenciát az ELTE Állam és Jogtudományi Kara. A tudományos ülés középpontjában jogi, etikai, orvosi és teológiai oldalról is a COVID–19 világjárvány miatt fellépő kérdések álltak. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem részéről Orosz Gábor Viktor tartott előadást.

Meddig bírjuk még idegileg a Covidot? – Kutatók válaszolnak

Legyünk őszinték, elegünk van! A vírusból, a bezártságból, abból, hogy nem élhetjük megszokott, normális életünket. Nem mehetünk emberek közé, nem élhetünk társadalmi életet, nem ihatunk meg egy kávét egy étterem teraszán, és nem hajthatunk fel egy pofa sört a barátinkkal meccsnézés közben valamelyik csehóban. És elegünk van abból is, hogy nincs más téma, mint a Covid és minden, ami azzal áll összefüggésben. Szívesebben beszélnénk már akár az időjárásról is, a fociról, a politikáról, bármiről, csak ki ne ejtse valaki a száján még egyszer, azt a mondatot, hogy „a hatályban lévő egészségügyi előírások és távolságtartási szabályok betartásával” képzel el bármit is.

Kötelességünk az oltás?

Hónapok óta vártuk, végre megérkezett, erre elbizonytalanodunk, hogy akarjuk-e. Zúdulnak ránk az egymásnak ellentmondó információk a koronavírus elleni védőoltással kapcsolatban, a kételyek közt pedig egyre nehezebb tájékozódni. Tud-e az Istenbe vetett hit fogódzót nyújtani a keresztyén ember számára, amikor arról hoz döntést, beoltassa-e magát vagy sem? Erről gondolkodik ebben az adásban a három szolgatárs: Nagy Zoltán esperes Békéscsabáról, Mezőberényből Lázárné Skorka Katalin, és Zsíros András gerendási lelkész.

Miért kell az oltás? – Etikai kérdések a COVID–19 kutatásban

A vakcina a leghatékonyabb eszköz a kezünkben a koronavírus ellen – hangsúlyozták a tudományos ülésen, kitérve arra, hogy más, etikailag elfogadhatóbb megoldásoknak kellene nagyobb teret nyernie a gyógyászatban a jövőben. Embrionális sejtek felhasználásának etikai vonatkozásai címmel tartott előadást Baranyi Marcell biológus a Magyar Bioetikai Társaság, a T72 Egészségügyi Munkacsoport, a Magyar Katolikus Orvosok Szent Lukács Egyesülete és a Szent. II. János Pál pápa Kutatóközpont közös online tudományos ülésén, 2021. január 14-én. Az evangélikus hozzáállással kapcsolatban megkérdeztük Orosz Gábor Viktor egyetemi docenst. Írása a cikk végén olvasható.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Covid-19 csatornájára