nyelvész

Lelkészi beszédkészség és a prédikáció ereje

Húsz éve tanítja az Evangélikus Hittudományi Egyetemen a retorika-kommunikációt, azaz a nyilvános beszédet dr. Balázs Géza nyelvész és nyelvművelő, egyetemi tanár. Korábban a 2010-ben elhunyt Bánffy György Kossuth-díjas színművészt és Erdei Iván beszédtanárt, előadóművészt foglalkoztatták hasonló céllal az intézményben. Ma heti két órában az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Mai Magyar Nyelvi Tanszékének vezetője ad elő a tantárgyban. Vele beszélgettünk a tapasztalatairól.

BESZ: Protestantizmus és a magyar nyelv – Kiss Jenő előadásának részletei

Budapest – A Budavári Evangélikus Egyházközség az oktatási évhez igazodva 2011 óta rendszeresen szervez szabadegyetemi előadásokat. Ezekről honlapunkon is beszoktunk számolni, ám most az előadások részletes szövegeit is közzétesszük, felelevenítve az egykor elhangzottakat. Elsőként Kiss Jenő nyelvészprofesszor előadása olvasható az evangelikus.hu oldalán.

Protestantizmus és a magyar nyelv – Nemzetet teremtő reformáció

Budapest – A XVI. században a reformáció adta a legnagyobb lökést a magyar nemzeti nyelv fejlődésének és az anyanyelvhasználat elterjedésének – így foglalható össze Kiss Jenő nyelvészprofesszor evangélikus szabadegyetemi előadásának lényege. Akadémikus testvérünk arról is beszélt, hogy lényegében a protestáns bibliafordítások vetették meg az irodalmi magyar nyelv alapjait.

A gazdasági válság tünetei a mai magyar kommunikációban – Balázs Géza előadása

Budapest – Dies Academicus – Szembeszállhatunk-e a korszellemmel? – Belső szabadság és manipulálhatatlan mértéktelenség címmel rendezte meg interdiszciplináris konferenciáját az Evangélikus Hittudományi Egyetem. Alábbiakban a nyelvész, Balázs Géza A gazdasági válság tünetei a mai magyar kommunikációban című előadásáról tudósítunk. Szöveg és fotó: Galambos Ádám, videó: Győri András Timótheus
Feliratkozás RSS - nyelvész csatornájára