kortárs

Hol a helyem? – Az evangéliumról képzőművészek szemével

Pompás kötet látott napvilágot karácsony előtt. A többéves tervező- és alkotófolyamat eredménye azonban nemcsak a katalógus, hanem maga a gyűjtemény is, amely több szempontból is különleges helyet foglal el a hazai magángyűjtemények sorában. A kétarasznyi magasságú, súlyos, fehéren ragyogó könyv pauszborítóján ennyi áll: Te mondád. Az evangéliumok egyes fordulópontjain Jézus szájából hangzik ez a mondat, Pilátus vagy Júdás fejére száll vissza a kimondottak felelőssége. Vajon hányszor, miért szól ezekkel a szavakkal nekünk, 21. századi tanítványoknak Jézus?

„Wartburgi kísérlet” – kortárs szerzők interpretálják Luther bibliafordítását

Wartburg – A Nemzetközi Luther Alapítvány vezetőjének, Thomas Seidelnek a kezdeményezésére ez év augusztusa és októbere között három népszerű német író (Thea Dorn, Martin Mosebach és Senthuran Varatharajah) tölt majd el egy-egy hónapot a wartburgi várban, hogy Luther nyomában járva „belső dialógust” folytassanak a reformátor által fordított Szentírással.

Szent vendégség – Jubileumi kortárs keresztény ikonográfiai biennálé

A Kecskeméti Katona József Múzeum Cifrapalota kiállítóhelye az idén őszre tervezett, de a koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott nemzetközi eucharisztikus kongresszushoz csatlakozva, ugyanakkor a kiírásban is az ökumenét megfogalmazva Szent vendégség (Eucharisztia/Úrvacsora) címmel hirdette meg az idei, immár tizedik biennálét. A kialakult veszélyhelyzet okán az országos kortárs képző- és iparművészeti kiállítást csupán két napig lehetett megtekinteni, ezért a szervezők úgy döntöttek, hogy a tárlat anyagát némi szöveges kiegészítéssel online is bemutatják.

Győzteseket hirdettek a Reformáció 500.1 kortárs irodalmi pályázaton

Budapest – Megszületett a zsűri döntése a Reformáció 500.1 című kortárs irodalmi pályázat nyerteseiről. A Reformáció Emlékbizottság felhívására közel 70 lírai és epikai alkotás érkezett.

Középpontban a kortárs keresztény művészet

Budapest – „A művésznek alárendelt szerepe van. Lényegében csupán csatorna" – fogalmaz a 20. század első felének kiemelkedő alkotója, Piet Mondrian. Képes beszámoló a Szent István Bazilikában bemutatott kortárs keresztény kiállításról.

A hely szelleméről beszélgetett építész, művészettörténész és lelkész a Ludwig Múzeumban – Videóval!

Budapest – 2014. április 10-én Nagy Tamás Ybl-díjas építész, Sulyok Miklós művészettörténész és Hanfenscher Károly evangélikus lelkész voltak az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány vendégei a Ludwig Múzeumban. Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Kiss Tamás, videó: Mucsi Márton

Konok Tamás és Fabiny Tamás disputájával új sorozat indult a Ludwig Múzeumban

Budapest – 2014. január 9-én Kortárs és szakrális? címmel Konok Tamás Kossuth-díjas festőművész és Fabiny Tamás evangélikus püspök beszélgetésére gyűltek össze az érdeklődők. Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Ludwig Múzeum szervezésében létrejövő sorozat kezdő alkalmán megtelt előadóterem fogadta a disputa résztvevőit. Szöveg: Galambos Ádám; fotó: Szabad Júlia

Berlinben megnyílt a „Hol van a te testvéred?” című kiállítás

Berlin – 2013. június 17-én Fabiny Tamás evangélikus püspök beszédével megnyílt a Collegium Hungaricum Berlin épületében az „Ámos Imre és a 20. század” kortárs összművészeti kiállítás. Szöveg és fotó: Galambos Ádám
Feliratkozás RSS - kortárs csatornájára