II. világháború

Boldog szívvel szembekacagni a tavaszi nappal – Hetvenöt éve ért véget a második világháború

Magyarország Ideiglenes Nemzeti Kormánya és a szövetséges hatalmak 1945. január 20-án írták alá a fegyverszünetet, a második világháború utolsó fegyveres harcai pedig hazánkban április 13-án fejeződtek be, bár évtizedeken keresztül április 4-ről „szólt az ének”. A háború borzalmait túlélt emberek 1945 tavaszán felejteni akartak. Érthető hát, hogy a csepeli Weiss Manfréd-gyár munkásai között nagy sikert aratott a számukra szervezett, három éven át gazdag programkínálattal működő szabadegyetem. Ötletgazdája és motorja a gyár kulturális osztályára újonnan került munkatárs, Schelken Pálma volt. Az evangélikus újságíró, könyvtáros, tanár nevével később az Evangélikus Élet olvasói is rendszeresen találkozhattak a lap állandó szerzői között.

A Don-kanyarban elesett katonákról emlékeztek meg Szarvason

Szarvas – Szarvason az Ótemetőben álló emlékműnél emlékeztek meg a Don-kanyarban 1943. januárjában elesett csaknem százötvenezer magyar katonáról 2020. január 11-én, szombat délután.

A pap, aki megmentett ezer gyereket a biztos haláltól

Budapest – Mintegy 2000 üldözött embert, köztük több mint 1600 zsidó származású gyereket mentett meg Sztehlo Gábor evangélikus lelkész a II. világháború alatt. A háború végén az árván maradtakkal létrehozott egy gyermekotthont, ahol megalakult a Gaudiopolis nevű gyermekállam. Három akkori gyerek mesélte el, hogyan vészelték át a negyvenes éveket.

Doni emlékmenetet tartottak a háború áldozatai, túlélői tiszteletére

Békéscsaba – Tragikus csapás érte a második világháború poklában 1943 januárjában, a Don-kanyarban a II. magyar hadsereget. Soha a magyar történelemben ekkora emberveszteség nem érte ütközetben honfitársainkat. A hősi halottak emléke előtt tisztelegtek Békés megyében, több helyszínen. Tótkomlóson és Kardoskúton is jártak, koszorúztak az emlékmenet tagjai, a Magyar Tartalékosok Szövetsége Nagy Zoltán ezredes vezette Békés megyei szervezete, az orosházi szervezet vezetője, Antal László városi elnök szervezésében.

Faragott angyalok, kőkeresztek – Romok tetején november 4-re emlékezve

Stuttgart – „Október végén egy tucat itt élő magyar gyermekkel, az itteni magyar iskola növendékeivel a Stuttgart déli részén található erdőbe indultunk” – írta szerkesztőségünknek küldött személyes beszámolójában Stermeczki András lelkész. „Első állomásunk a város legmagasabb pontjára, a Birkenkopf nevű hegyre vezetett. A hegycsúcs eredetileg 471 m magas volt, de most a csúcson, 511,2 m-en egy acélkereszt áll. Mi történt itt? Honnan a 40,2 m-es szintkülönbség, annak ellenére, hogy itt nem volt semmiféle szeizmikus mozgás az elmúlt századokban? Birkenkopf emléket állít elesett és megsérült német polgárok százezreinek, a második világháború értelmetlen megtorlása áldozatainak.”

Soltész: küzdeni kell, hogy ne térjenek vissza a 20. század gyalázatai

Sopron – Küzdeni kell azért, hogy ne térjenek vissza a 20. század gyalázatai – hangsúlyozta az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár 2017. január 19-én, csütörtökön Sopronban, a magyarországi németek elűzetésének emléknapján.

Így fogott össze a norvég egyház a diktatúra ellen – Egy példátlan történet emberségről és hitről

A nemzetiszocialista hatalomátvétellel szembeni norvég egyházi összefogás a második világháború idején bebizonyította: az egyház erőszakmentes ellenállása konkrét gátja lehet a szélsőséges nézetek megszilárdulásának egy társadalomban. 1940 és 45 között norvég evangélikus püspökök határozott állásfoglalásai nyomán ellenállási mozgalom indult, amely mögé az akkor hivatalosan 96 százalékban evangélikus Norvégia lelkészi karának 90 százaléka felsorakozott, és ezzel gyakorlatilag eszköztelenné tették az államhatalmat.

Pepita füzetek – Pichler László naplója 1938–1944

„Azt hiszem, Ausztriának 1938. márc. 12–13-án a Német Birodalomba való beolvasztása új korszakot nyit az európai történelemben. Ezért kezdtem el ezt a naplót. Ha igazam lesz, a jövőbe érdekes adatokat és gondolatokat fog talán átmenteni; ha nem lesz igazam, mostani fontoskodásomnak, nagyképűségemnek és naiv politizálásomnak kedves emléke lesz” – így vall feljegyzéseiről a történelmi napon egy tizenhét éves fiatalember, Pichler László.

A 70 éve történt bombatámadásra emlékeztek Óbudán

Budapest – 2014. december 31-én az óévesti istentiszteleten a 70 évvel ezelőtti bombatámadásra és az újrakezdésre emlékeztek az Óbudai Evangélikus Egyházközségben. Az úrvacsorás istentisztelet után emléktábla felavatására is sor került, Jakab Béla lelkész szolgálatával.

A budavári evangélikus templomot ért bombatámadás hetvenedik évfordulójának emlékére istentiszteletet tartottak

Budapest – A budavári evangélikus templomot ért bombatámadás hetvenedik évfordulója emlékére 2014. december 28-án istentiszteletet tartottak a templomban, majd felavatták az áldozatok emléktábláját.

Oldalak

Feliratkozás RSS - II. világháború csatornájára