hátrányos helyzet

Találkozások helyszínévé válni

Sok-sok imádság, beszélgetések és hosszú előkészületek után tavaly novemberben megnyílt a közösségi ház Pilisen. Nyár eleji látogatásom végén Gulyás Árpád helybéli nagyapa kérte, hogy üljünk le körben, ne siessünk, nyugodtan hangolódjunk rá az áldásra, egy áldás mindig jól jön, az Úristent is be kell kapcsolni ide, a Bizsu-háznak és munkásainak az életébe: „Uram, áldd meg ezt a házat és a benne tevékenykedőket!” A házon és munkatársain valóban áldás van. De kik is ők?

Fókuszban a felzárkózás

Benkőbokor – Nagycserkesz – Evangélikus tanodát avattak 2020. szeptember 29-én, kedden a Nyíregyházához tartozó Benkőbokorban. Az Oltalom Szeretetszolgálat kötelékében megvalósult tanoda egy újabb eszköz a legelesettebb, legrászorultabb családok segítésére, a hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek fejlesztésére. Első osztályostól nyolcadikosig, összesen húsz gyermek kap itt személyre szóló segítséget, támogatva ezzel az iskolai sikerességüket, esélyt adva egy jobb életre. A Nyíregyháza-kertvárosi gyülekezethez kapcsolódó legújabb intézmény szervesen illeszkedik ahhoz a hosszú évek óta végzett szolgálathoz, melyet a társadalom peremén élőkért végeznek. Ennek megünneplése, illetve a hálaadás előtt újabb munkát kezdtek az ügyért elkötelezett szakemberek: délelőtt Nagycserkeszen megtartotta első ülését az Oltalom Felzárkózási Munkacsoport.

Rátalálni a „Petikre” – Hol vannak a szegény gyerekek?

Egyházi iskolában tanító pedagógusként keresve választ a „hol vannak a szegény gyerekek?” kérdésre, vettem kezembe örömmel az Utak és hidak – Esélyteremtés együttműködésben a családokkal című módszertani kézikönyvet, amely az Evangélikus Pedagógiai-szakmai Szolgáltató és Továbbképző Intézet (EPSZTI) által kezdeményezett hároméves projekt szellemi terméke. Rendkívül lelkesítő volt olvasni Lázár Péter és Bordács Margit Kedvesházának pedagógiájáról, arról, ahogyan – amolyan Néri Fülöp és Fülöpné módjára – emberszámba veszik, megszelídítik és másokkal is megszerettetik a nehezen kezelhető, zömükben roma gyerekeket.

Szeretetszolgálat Gyomaendrődön

Gyomaendrőd – Gyomaendrőd lakossága nem sokkal haladja meg a 13 ezer főt, ebből a népszámláláskor közel 350-en vallották magukat romának. A felnőtt munkaképes romák százalékos aránya a közmunkaprogramnak köszönhetően körülbelül 50 százalék, ami nagyjából az országos átlagnak felel meg. A dolgozó roma nők aránya ettől jóval kevesebb, városunkban mindössze 10 roma nőnek van állandó vagy határozatlan idejű munkaviszonya. A helyzet tehát nagyon aggasztó.

Aki a döngölt padlóra születik

A családpolitikával, családtervezéssel kapcsolatos közbeszéd hangsúlyos részét képezi idehaza az a jelenség, mely szerint kormányzati és ellenzéki politikusok rendre azt latolgatják, hová szülessen és hová ne megfelelő számú gyerek, és hogy mely körökben mennyi a megfelelő létszám.

Rászoruló gyermekeknek szervezett élménydélutánt a MÖS

Budapest – Mintegy 30 gyermek számára szervezett élményekben gazdag programot az Ökumenikus Segélyszervezet Budapesten, az Adventi ünnep a Bazilikánál rendezvénysorozat helyszínén.

Hátrányos helyzetű családokon segít a magyar komló

Kastélyosdombó – Több mint húsz év után ismét elindul Magyarországon a komlótermelés, így hamarosan hazai komlóból készülhet majd a Soproni sör. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Heineken Hungária Sörgyárak Zrt. egy olyan modellt valósít meg Kastélyosdombón, amely kereskedelmi szempontból hosszú távon fenntartható, emellett hozzájárul a termesztésben részt vevő, hátrányos helyzetű családok megélhetéséhez is.

Evangélikus középiskolák az ország legjobbjai között – egy másik szempontrendszer

Budapest – Három evangélikus középiskola, így a békéscsabai Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium, a Mezőberényi Petőfi Sándor Evangélikus Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium és a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium, Kollégium és Általános Iskola is szerepel többek között az Oktatási Hivatal által összeállított, kiemelkedő pedagógiai teljesítményű intézményekről szóló listán. A hivatal listáján szereplő iskolákban az átlagosnál nagyobb mértékben fejlesztik diákjaik képességeit – a gyerekek családi hátterétől és korábbi eredményeitől függetlenül.

Infrastrukturális fejlesztéseket valósítanak meg a hátrányos helyzetűek (re)integrációja érdekében

Budapest – Az Ökumenikus Segélyszervezet fejlesztéseket valósít meg az ország több részében 650 millió forintból, ezzel bővítve a szolgáltatásokat, javítva a szakmai és infrastrukturális feltételeket. Jelen projekt forrását az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.

A (tovább)tanulás mint egyetlen kitörési pont

Nyíregyháza – A hátrányos helyzetű és/vagy a fogyatékkal élők mindennapi problémái mellett a romák és a többségi társadalom (v)iszonyáról is szó esett szerdán a nyíregyházi Alvégesi Művelődési Házban rendezett „Sokszínű együttélés a társadalomban” című fórumon a XXI. Századi Roma Nők Országos Egyesülete szervezésében.

Oldalak

Feliratkozás RSS - hátrányos helyzet csatornájára