március 15

Több evangélikust is kitüntettek a nemzeti ünnepen

Budapest – Áder János, Magyarország köztársasági elnöke a nemzeti ünnep, március 15. alkalmából, Orbán Viktor miniszterelnök előterjesztésére kitüntetéseket adományozott. A kitüntetettek listája a Magyar Közlönyben jelent meg 2021. március 15-én.

1848. március 15-re emlékezünk – Az egyenlőség születése

A történelem egyik legizgalmasabb kérdése – függetlenül korszaktól és helyszíntől –, hogy egy-egy fontos döntés hogyan is születik meg. Az újkorban már rengeteg, időnként átláthatatlanul sok forrás áll rendelkezésünkre, ennek ellenére sokszor lehetetlen rekonstruálni a döntések megszületésének folyamatát. Az 1848-as forradalom legfontosabb egyháztörténeti eseménye az 1848. évi XX. törvénycikk megalkotása volt, amely kimondta minden törvényesen bevett felekezet „teljes viszonosságát és egyenlőségét”. E törvénycikk megszületése szerencsére kivételesen jól nyomon követhető. A 21. – és reményeim szerint a 22., 23., 24. stb. – században ez azért fontos, mert megmutatja, hogyan lehet eredményes az egyházi érdekérvényesítés.

Három nyelv, egy egyház… és egy nemzet?

A tragikus trianoni békediktátum századik évfordulóján minden bizonnyal sokszor el fog hangozni a történetietlen, de mindenkit foglalkoztató kérdés: „Lehetett volna másként?” A nemzetiségek szerepe az első helyen fog előkerülni ebben a vitában, amelyből az 1848–49-es forradalom és szabadságharc sem maradhat majd ki. A szabadságharc történelmünk első olyan eseménye volt, amikor a Magyar Királyság honpolgárai nemzetiségi hovatartozásuk miatt fordultak egymás ellen, és követtek el akár véres atrocitásokat is. Valóban olyan fordulópont volt 1848–49, ahonnan szükségszerűen vezetett az út hetvenegy évvel később Trianonhoz? A háromnemzetiségű evangélikusság története árnyalja a lehetséges válaszokat.

Rabok legyünk vagy szabadok?

Nem múlik el március 15. anélkül, hogy elhangozna a Nemzeti dal kérdése: „Rabok legyünk vagy szabadok?” Vélhetően csak szép legenda, hogy a forradalom kitörésének napján a Nemzeti Múzeum lépcsőjén maga Petőfi szavalta volna a kétségkívül erre az alkalomra írt mozgósító versét, ám az utókor makacs emlékezetében alighanem örökké így fog élni ez az esemény, azzal a momentummal együtt, hogy a végén már az egész tömeg zúgta a refrént: „Rabok tovább nem leszünk!”

Megemlékezést tartottak Dunaújvárosban március 15-én

Dunaújváros – 2020. március 13-án a dunaújvárosi templom galériájában Dinnyés József daltulajdonos 7. Anyanyelv-ének című koncertjén azon megzenésített verseit adta elő, melyeket eddigi állomásain kapott a közönség soraiból. Dunaújvárosban Csathó Gábor és Gáspár Aladár versei (Anyanyelv Ének) erősítették a repertoárt.

Evangélikusok március 15. forgatagában

Budapest – A Magyar Rádió Kossuth adójának Lélektől lélekig című adásában Fabiny Tamás püspök március tizenötödike ünnepéhez kapcsolódva emlékezett meg evangélikus eleinkről. Most az elhangzott szöveget közöljük írott formában.

Így ünnepeltek Somogyszobon, Nagyatádon és Fonyódon

Somogyszob – Somogyszobon az evangélikus templomban ökumenikus istentisztelettel vette kezdetét az ünnepségsorozat. Szászfalvi Lászlóné református lelkész hirdette az igét. Közreműködött Sikter János evangélikus lelkész és Kóré Mihály plébános. Ezt követően a hősök emlékművénél koszorút helyezett el a település önkormányzata és a Kereszténydemokrata Néppárt.

Így emlékeztek a kiskőrösi gimnázium tanulói a forradalom ünnepére

Kiskőrös – „Ez volt március 15-e. Eredményei olyanok, melyek e napot örökre nevezetessé teszik a magyar történelemben.” – Petőfi Sándor. A nemzeti ünnepnapot megelőző napon, március 14-én a Kiskőrösi Evangélikus Középiskola sportcsarnokát megtöltötték a diákok, s a tanulók egy része rendhagyó, különleges ünnepi műsorral készült a többi diáknak, és az iskola pedagógusainak. A fiatalok hetek óta készültek az eseményre, és az előadás nagyon jól sikerült, melyet Kaposvári Éva és Maczelka Mária Gmoser István tanárok szerveztek.

Hafenscher Károly és Sághy András lelkészeket is kitüntették a nemzeti ünnep alkalmából

Budapest – Magyarországnak hozzáértő, elkötelezett és bátor emberekre van szüksége – mondta Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere kedden a Pesti Vigadóban, ahol a nemzeti ünnep alkalmából a Magyar Érdemrend tisztikeresztje, a Magyar Érdemrend lovagkeresztje, valamint a Magyar Érdemkereszt arany, ezüst és bronz fokozatú állami kitüntetéseit adta át.

Balog Zoltán állami művészeti és miniszteri szakmai díjakat adott át

Budapest – Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, valamint Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából Magyarország Babérkoszorúja, Magyarország Kiváló Művésze, Magyarország Érdemes Művésze, Balázs Béla-díjat, Balogh Rudolf-díjat, Jászai Mari-díjat, Blattner Géza-díjat, Harangozó Gyula-díjat, Martin György-díjat, Erkel Ferenc-díjat , Liszt Ferenc-díjat, Ferenczy Noémi-díjat, Munkácsy Mihály-díjat, József Attila-díjat, Márai Sándor-díjat, Táncsics Mihály-díjat, valamint Bánffy Miklós-díjat adott át.

Oldalak

Feliratkozás RSS - március 15 csatornájára