Magyar Nemzeti Múzeum

Egy mondat a zsarnokságról, egy mondat a szabadságról

„Magyarország 1100 éves történetének egyik legjelentősebb éve 1989” – olvasható a Magyar Nemzeti Múzeum honlapján és a kiállítás nyitó szövegében. A harmincadik évfordulón a múzeum számos rendezvénnyel emlékezett meg erről az esztendőről, amelyek között a legtöbb embert megmozgató, leglátványosabb a Közös időnk című közösségi kiállítás volt. A partnerintézmények, magángyűjtők, ismert emberek és – ami a legszebb – magánszemélyek, múzeumlátogatók által gyűjtött tárgyakból, fényképekből, dokumentumokból és történetekből a múzeumok majálisán nyílt a tárlat, amelyet az év során tovább alakítottak. Ez az anyag adta az alapját az idén februárban megnyílt időszaki kiállításnak.

Magyarországról a pokol bugyraiba – A málenkij robotra hurcoltak emlékhelye Budapesten

Hetvenöt éve lesz idén ősszel annak, hogy a történelmi Magyarország területéről hadifogolyként vagy internáltként civileket is elkezdtek kényszermunkára hurcolni a Szovjetunióba. A kutatók nyolcszázezer és egymillió közé teszik az így áldozattá váltak számát – egyharmaduk nem élte túl az embertelen utat vagy a kegyetlen tábori viszonyokat. Két évvel ezelőtt nyitották meg a főváros IX. kerületében a Magyar Nemzeti Múzeum állandó kiállítóhelyét, a Málenkij Robot Emlékhelyet. A kommunizmus áldozatainak február 25-ei emléknapja alkalmából Makra Mónika kutatóval, az emlékhely koordinátorával beszélgettünk.

Képes látlelet – World Press Photo kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban

A 19. században feltalált fényképezés óriási hatást gyakorolt az emberekre, a kultúrára. Milyen érdekes, izgalmas dokumentum például a Petőfiről készült dagerrotípia! Manapság szinte mindenki fotózik digitális géppel vagy mobiltelefonnal. Milliószámra készülnek a képek, és szinte azonnal ki is posztolják őket az internetes felületeken.

Egy asszony két élete

A Nemzeti Múzeum április végéig tartó kiállításán két „Mi lett volna, ha”-életúttal ismerkedhetünk meg, egy kitalált szereplővel és sok-sok önmagában is jelentést hordozó tárggyal, amelyek saját jelentésükön kívül is tökéletesen passzolnak a történetbe, különféle színekkel felruházva az amúgy is izgalmas múzeumi kalandot. És persze végig jelen van a történelem, mely egyedüli valós szereplőként adja a hátteret az utazáshoz.

A reformáció felvidéki emlékeiről – fotós szemmel

A budapesti Magyar Nemzeti Múzeum „Ige-Idők” címmel nagyszabású kiállítást rendezett 2017-ben, a reformáció 500. évfordulója alkalmából. A kiállítás katalógusában számos tanulmány foglalkozik a felvidéki evangélikus és református emlékekkel, amelyeknek helyszíni megörökítésével Szőnyi István műemlékfotóst bízták meg, aki az év folyamán többször is járt a Felvidéken. Élményeiről, munkájának eredményéről kérdezte őt a felvidek.ma.

Bezárt a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők kiállítása

Budapest – 2017. november 5-én a Magyar Nemzeti Múzeumban telt házzal, zenés finisszázzsal és hatalmas sikerrel bezárt az IGE-IDŐK – A reformáció 500 éve című – a Reformáció 500 Emlékévhez kapcsolódó – legnagyobb és legjelentősebb kiállítás. A kiállítást megtekintő majd 70 000 látogató a kiállított tárgyak mellett az MNM gazdag és kapcsolódó programkínálatával is elmélyülhetett a témában. Közel 300 tárlatvezetés, 120 szakmai és ismeretterjesztő program, e mellett múzeumpedagógiai foglalkozások, múzeumi óra és családi nap várta az érdeklődőket.

Kihasználták az Ige-Idők nagykiállítás utolsó napjait a dunaújvárosiak

Budapest – Kihasználva a reformációi Ige-Idők nagykiállítás utolsó napjait Budapestre utaztunk Dunaújvárosból egy gyülekezeti kirándulás keretében. Kelenföldön kezdtünk, ahol áhítat után a helyi Bibliakiállításban gyönyörködtünk.

Ige-Idők – püspöki tárlatvezetés

Budapest – Egyedülálló élményben volt részük azoknak, akik 2017. október 14-én ellátogattak a Magyar Nemzeti Múzeumba, hogy megtekintsék az Ige-Idők elnevezésű kiállítást. Dr. Fabiny Tamás püspök, az Északi Evangélikus Egyházkerület lelki vezetője tartott vezetést a több teremből álló tárlaton. Hogy azok se maradjanak ki az élményből, akik esetleg nem voltak jelen az eseményen, rögzítettük az ott elhangzottakat. A Reformáció Nagykiállítás egyébként 2017. november 4-ig még ingyenesen megtekinthető!

Ingyenesen látogatható a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítása november 5-ig

Budapest – A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását – jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Reformáció 500: HUSZADIK SZÁZADI PROTESTÁNS ÉLETUTAK – Filmvetítésre hívja a diákokat a Magyar Nemzeti Múzeum

Budapest – A reformáció ötszázadik évfordulójára rendezett kiállítást IGE-IDŐK címmel a Magyar Nemzeti Múzeum. Ez alkalomból a 20. századi protestáns életutakat bemutató filmvetítésre hívjuk a tanárokat, diákokat délelőttönként, október 24–27. között.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Magyar Nemzeti Múzeum csatornájára