Terelgető szeretettel – Mit írt Luther Ferenc pápának?

Terelgető szeretettel – Mit írt Luther Ferenc pápának?

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Füller Tímea
A „mi lett volna, ha”-nézőpont általában hiábavaló gondolatgombolyagba tekeri bele az embert. Az életben kerülni is szoktam, ha tehetem, ezt a fordulatot. De amikor sci-fit olvasok, mégis belemegyek a játékba, mert úgy érzem, érdekes elgondolkodni, hogyan is alakulhatna, alakulhatott volna egy-egy esemény, ha a szereplők másképp, jobban, igazabban lettek volna jelen benne.

Azt hiszem, ez a szerepe a Luther Kiadó gondozásában megjelent kötetnek, Hermann-Joseph Frisch Kedves Márton testvér! Kedves Ferenc testvér! című könyvének is. Luther Márton és Ferenc pápa fiktív levelezése nemcsak a múlt tisztázására igyekszik, hanem a jelen lehetőségeit és a jövő céljait is bogozgatja.

A szerző katolikus pap, tehát tájékozott a római egyház hagyományai, jelképei tekintetében. Az ő felfogását olvasva itt-ott elfogadhatóvá válik egy-egy protestáns szemmel különös, érthetetlen és fölöslegesnek tűnő szertartás, szokás. Elkötelezettsége mély, szinte tapintható, de mivel sikerül a szeretet hangján, valóban tisztelettel és testvérként szólnia, nézeteit önkéntelenül is ugyanazzal a jó hozzáállással fogadja az ember, amelyet tőle tapasztalt.

Nagy érdeme Frischnek, hogy mélyen ismeri, komolyan veszi és értően forgatja Luther szövegeit is. Nemcsak a vitairatok és a teológiai tanítások, hanem az asztali beszélgetések szintjéig a „kisujjában van” a reformátor élettörténetének és gondolatvilágának minden részlete. Márton testvér leveleiben a helyükön vannak a hangsúlyok, a reformátor „szabadon és kicsit pimaszul” fogalmaz, így hiteles és szerethető.

A reformátor és a pápa témái ugyan kicsit így is „teológusosak” lettek, vagyis az átlagember beszédétől picit szakmai irányba húznak. Természetesen  mivel fiktív levelezésről beszélünk  ők ketten „papíron” nem oldhatták meg az egyházak közötti szakadás problémáját, amiért az olvasó a kötet végén kicsit szomorú is. Ám egymás elfogadásával, a közös értékek és célok megfogalmazásával és különösen az egymást szelíden formáló, terelgető szeretettel és elfogadással teli nyelvezet használatával mégis kialakul közöttük egy igazi testvéri kapcsolat. A „testvér” sajnos gyakran elcsépelt szó a keresztény közösségekben, de az ő esetükben valódi, egy családba tartozást, egy testből és vérből valóságot fed, mely mindenképpen példa lehet előttünk az ökumenikus párbeszédben. 

A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 4950. számában jelent meg 2017. december 17-én.

Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!