A Viszkis

A Viszkis

Share this content.

Szöveg: Szeverényi János
Egyesek szerint népi hős, korunk Rózsa Sándora, mások szerint embereket megkárosító bűnöző. Szeverényi János írása a Viszkis című film bemutatója kapcsán.

Megosztja a közvéleményt a Viszkis története. Egyik oldal népi hősnek tartja, korunk Rózsa Sándorának, aki huszonhét alkalommal ürítette ki a (nem túl népszerű) bankok trezorjait, nem alkalmazott fizikai erőszakot, és éveken át orránál fogva vezette a rendőrséget. Elfogták, beismerte azokat a rablásait is, amelyekre nem volt bizonyítéka a nyomozóknak. Tizenhét évet kapott, amiből jó magaviselete miatt tizenkettőt ült le. A börtönben leérettségizett, kitanulta a kerámiakészítést és lediplomázott kommunikációból.  

Az emberek másik része háborog azon, hogy egy másokat megkárosító bűnözőből hőst kreálnak, szimpatikusnak mutatják be és még filmet is készítenek róla.

A Viszkis, alias Ambrus Attila, a film bemutatója óta alig győzi az interjúkat. Sokan szembesítik a fenti kérdésekkel. Ő minden alkalommal elismeri, hogy bűnt követett el és leülte a megérdemelt büntetését. Ugyanakkor nem ő lenne a Viszkis, ha nem jegyezné meg, hogy népszerűsége részben az elmúlt 27 év politikusainak is köszönhető, hiszen egy részük megkérdőjelezhető módon jutott vagyonhoz és büntetlenek maradtak. Talán ez az egyik oka annak, hogy a kilencvenes években sokan szurkoltak neki.

Kevés profi magyar akciófilmet láttam eddig. Fenntartásaim ellenére az Antal Nimród (korábbi sikeres filmje a Kontroll) által rendezett film szakmai szempontból meggyőző: látványos, fordulatos, izgalmas. Ambrus Attila gyermekkorát is bemutatja. Az egyik jelenetben a székelyföldi falu papja fülénél fogva kíséri haza a srácot a templomból, mert megint valamit ellopott. Ambrus a Hargita megyei Csíkszentlélek faluban született. Anyja másfél évesen elhagyta, 10 éves koráig nagyanyja nevelte. Később, a Ceausescu-rezsim idején javítóintézetében élt. A sanyarú gyermekkor nem igazolhatja a később elkövetett bűnöket, hiszen ilyen alapon ki kellene nyitni a börtönöket, de érthetőbbé teszi a történteket.

Antal Nimród nem emel piedesztálra senkit, de nem is ítélkezik. Elmesél egy különleges és tanulságos magyar történetet. A film bemutatóján nyilatkozta Ambrus Attila: legnagyobb tanulsága a történetemnek, hogy a mélyről is fel lehet állni. 

Igen, ezzel egyetértünk.

A Viszkis
Színes magyar életrajzi, bűnügyi, 2017.
Rendező/ forgatókönyv: Antal Nimród
Főbb szerepekben: Szalay Bence, Schneider Zoltán, Móga Piroska 

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 12.0px 'Times New Roman'; color: #000000; -webkit-text-stroke: #000000}
span.s1 {font-kerning: none}

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!