Kertész Botond

Lapszemle: Sztehlo kapcsán készített nagyinterjút Kertész Botonddal az Újkor.hu

A vészkorszakban ezreket megmentő Sztehlo Gábor evangélikus lelkész életútjának tudományos feltárására állított fel kutatócsoportot az Evangélikus Hittudományi Egyetem és az Evangélikus Országos Gyűjtemény 2021 márciusában, amelynek vezetésével Kertész Botondot bízták meg. Ennek apropóján készített nagyinterjút a történésszel eddigi pályájáról és a kutatócsoport tervezett munkájáról az Újkor.hu részéről Szőts Zoltán Oszkár.

Egybecsengés: Vallásra és hazára is szükségünk van

Egyikükhöz a sport, másikukhoz a zene áll nagyon közel, de mindketten a 19. században élnének szívesen. Az EPSZTI Egybecsengés című, az evangélikus nevelés sokszínűségét és értékgazdagságát bemutatni kívánó sorozatában ezúttal Péterfi Gábor és Kertész Botond történészeket kérdezték egyebek mellett arról, hogy mire kötelez bennünket a nemzeti hovatartozásunk és mire a keresztségünk, az egyházhoz való kötődésünk.

Az embermentő Sztehlo Gábor életének feltárására alapítottak evangélikus kutatócsoportot

Budapest – A vészkorszakban ezreket megmentő Sztehlo Gábor evangélikus lelkész életútjának tudományos feltárására állított fel közös kutatócsoportot az Evangélikus Hittudományi Egyetem és az Evangélikus Országos Gyűjtemény. Az ötéves munkaprogram tervezett feladatairól, céljairól, valamint Sztehlo Gábor életének legfontosabb eseményeiről Kertész Botond, a kutatócsoport vezetője számol be.

Középpontban a történelem

Aszód – Az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium, az Evangélikus Pedagógiai Intézet (EPSZTI) és a Magyarországi Evangélikus Egyház Nevelési és Oktatási Osztálya szervezésében online tartották meg az evangélikus iskolai történelemtanárok VIII. online konferenciáját 2021. február 18-án. A rendezvény keretében kihirdették a Trianon 100 pályázat eredményét is.

Hálóba kerítve: evangélikus püspökök és az állambiztonság kapcsolata

A Magyarországi Evangélikus Egyház tényfeltáró munkája, benne a Háló kötetek megjelentetésével azért folyik, hogy a magyar állambiztonság és az evangélikus egyház kapcsolatát dokumentálja. A legújabb, harmadik kiadvány két korábbi evangélikus püspök – dr. Nagy Gyula és dr. Harmati Béla – pályaképének tükrében igyekszik feltárni a pártállami évtizedek egyházunkra gyakorolt hatását.

Trianon pünkösdje – Az evangélikus egyház a békediktátum után

Száz évvel a trianoni döntés után sem nemzetként, sem egyházként nem sikerült még elvégeznünk a gyászmunkát. Trianon elsiratását az egyházak számára különösen is sok megpróbáltatást hozó 20. századi történetünk akadályozta meg. A békediktátum olyan sokkot jelentett, hogy erre az egyetlen természetes válasz csak az el nem fogadás, a „nem, nem soha” lehetett. A magyarlakta területeken is túlnyúló teljes revízió politikája is hozzájárult ahhoz, hogy Trianon után negyedszázaddal újabb tragédiába fusson nemzetünk. 1945 után Trianon tabuvá, a két világháború közötti történelmünk pedig hivatalosan az ország legsötétebb korszakává vált. 1989 után a szocializmus történetének feldolgozásával voltunk elfoglalva, csak az elmúlt tíz év figyelme fordult Trianon és az azt követő korszak felé – a kutatást és újragondolást zajos közéleti, politikai viták kísérik. Az evangélikus egyházunkat ért veszteségeket és a két világháború közti virágzásának történetét sem tártuk fel teljeskörűen. Ez az írás is csak nagy vonalakban, vázlatosan tudja bemutatni, mi történt velünk Trianonban és a következő két évtizedben.

Bemutatták Zászkaliczky Pál igehirdetés-kötetét

Budapest – Királyi vendégségben címmel jelent meg Zászkaliczky Pál evangélikus lelkész igehirdetés-gyűjteménye. A kötetet telt ház előtt mutatta be Réthelyi Miklós professor emeritus és Sefcsik Zoltán evangélikus lelkész az Evangélikus Országos Múzeumban (EOM), 2019. június 26-án.

Oltalom a zivatarban – Könyvbemutatón jártunk – VIDEÓK!

Budapest – Id. Zászkaliczky Péter nyugalmazott evangélikus lelkész szerkesztésében, szerzőségével jelent meg az Oltalom a zivatarban II. A Pesti Evangélikus Egyház a 20. században című kötet. A könyvet Sólyom Jenő és Kertész Botond közreműködésével mutatták be 2019. május 9-án az Evangélikus Országos Múzeumban.

Bajcsy-Zsilinszky Endre életútját elemezték

Budapest – A Magyarországi Evangélikus Egyház és az Evangélikus Országos Gyűjtemény által szervezett Evangélikus örökség – Gyűjteményi esték című sorozat legutóbbi alkalmán Bajcsy-Zsilinszky Endre különleges életútja állt a középpontban. A 2019. április 24-én tartott rendezvényt Prőhle Gergely nyitotta meg és moderálta.

Az evangélikus lelkész a szabadságharcban – Kertész Botond előadása

Budapest – A Magyarországi Luther Szövetség és az Evangélikus Országos Múzeum szervezésében került sor 2019. március 28-án Kertész Botond Az evangélikus lelkész a szabadságharcban című előadására. Az alkalmon köszöntőt mondott Harmati Béla múzeumigazgató.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Kertész Botond csatornájára