múltfeltárás

Kompromisszum vagy kollaboráció?

Budapest – Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) elnöke, H. David Baer, a Texasi Evangélikus Egyetem professzora, Fabiny Tibor teológus, irodalomtörténész, a Károli-egyetem professzora és Korányi András egyháztörténész, az Evangélikus Hittudományi Egyetem (EHE) professzora Isó Gergely Phd-hallgató moderálásával a magyar evangélikus egyház kommunista időszak alatti stratégiáiról beszélgetett az EHE-n, 2018. október 15-én.

Könyv jelent meg a romániai kommunizmus és az evangélikus egyház viszonyáról

Budapest – „Az egyháznak is egészségesebb, ha a sebeket kitisztítják” – mondta Csendes László. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) és a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház szervezésében szeptember 21-én mutatták be Budapesten a romániai magyar evangélikus egyház múltfeltárásának első mérföldkövét, az Egy kevéssé misztikus egyház? című kötetet.

Bogárdi Szabó: halálos paradoxon volt a református egyház kompromisszumkötése a pártállammal

Budapest – Halálos paradoxonnak nevezte a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke a protestáns múltfeltárásról 2017. szeptember 25-én, hétfőn tartott budapesti konferencián azt, hogy a református egyház annak idején kompromisszumokat kötött egy olyan politikai hatalommal, amely indulásától kezdve egyik fő programjának tekintette az egyházak megszüntetését.

A körülmények hatalma – Prőhle Gergely az ügynökkérdésről

Az Ökumenikus Segélyszervezet (MÖS) elnök-igazgatójának ügynökmúltjával kapcsolatos, a Magyar Nemzet hasábjain április végén megjelent írás és annak számos következménye viszonylag hosszú időn át foglalkoztatta az egyházon kívüli és belüli közvéleményt. Több fórumon alakult ki kisebb-nagyobb vita arról, hogy mit is tartsunk Lehel László reagálásáról, de főleg arról, hogy a történtek fényében miként gondolkodjunk egyházunk tényfeltáró tevékenységéről, annak komolyanvehetőségéről.

Professor emeritus nemzetközi tanulmányi csoport a hidegháborúról – GENF–HELSINKI–BUDAPEST–BOSTON – 2003–2016

Egyházunk nyugdíjas püspöke, dr. Harmati Béla személyes visszaemlékezéseit Minister Domini (Az Úr szolgája) a vasfüggöny mindkét oldalán címmel készíti. A szerző engedélyével az evangelikus.hu már számos részletet közölt ebből. Ezúttal a püspök a Petőfi Irodalmi Múzeumban 2017. február 9-én, a Mike Sándor Társaság által rendezett nemzetközi ökumenikus konferencia apropóján, a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) szerepét mutatta be a közelmúlt tényfeltárásában.

Az ügynökkérdésről beszélgetett Csepregi András és Forgách András – VIDEÓ

Budapest – „Ijesztő olvasmány a mama első jelentése” – írja az édesanyja aktáiban olvasóként elmerülő Forgách András. Az ügynökkérdésről beszélgetett Csepregi András evangélikus lelkész, a Tényfeltáró Bizottság tagja és Forgách András író, dramaturg, az élő kötet nem marad című könyv szerzője.

Dr. Harmati Béla: Az ökumenikus mozgalom sodrában, 1966-2006

Három éve készíti dr. Harmati Béla azt a személyes visszaemlékezést, ami bizonyára nagy érdeklődésre számíthat, hiszen ahogyan az írás címe mutatja, „Minister Domini, (Az Úr szolgája) a Vasfüggöny mindkét oldalán. A könyv a nyugalmazott evangélikus püspök lelkészi szolgálatban1959-2006 között Magyarországon és közben 1966-1987 között Genfben a Lutheránus Világszövetség ösztöndíjasaként és munkatársaként eltöltött éveit eleveníti fel. Az evangelikus.hu a szerző engedélyével ebből a könyvből közöl részleteket. Ezúttal az ökumenikus mozgalmakról. Szöveg: Dr. Harmati Béla

Gáncs Péter: Januárban jelenik meg az evangélikus tényfeltáró bizottság új kötete

Budapest – Januárban jelenik meg az evangélikus tényfeltáró bizottság új kötete a Háló sorozat második részeként, amely két korábbi püspök, Ottlyk Ernő és Káldy Zoltán állambiztonsági múltját dolgozza fel – közölte Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyházelnök-püspöke az MTI-vel. Forrás: MTI

Dr. Harmati Béla: Külső és belső múltfeltárás 1948-2000

Ahogyan arról már az előző hetekben beszámoltunk, három éve készíti egyházunk nyugdíjas püspöke, dr. Harmati Béla személyes visszaemlékezéseit „Minister Domini (Az Úr szolgája) a vasfüggöny mindkét oldalán” címmel. A szerző engedélyével az evangelikus.hu részleteket közöl ebből. Az immáron sokadik írásban a püspök a külső és belső múltfeltárásról vall. A téma rendkívül kényes, de mivel ez a szöveg dr. Harmati Béla nyugalmazott püspök személyes véleménye, így a véleményszabadság jogával publikáljuk honlapunkon, fenntartva azonban magunknak azt a jogot, hogy a vallomás nem tükrözi sem szerkesztőségünk, sem pedig a Magyarországi Evangélikus Egyház hivatalos véleményét a témában. Szöveg: Dr. Harmati Béla

Dr. Harmati Béla: teológiai előadói és ökumenikus külügyi titkári időszak – 1971 után

Ahogyan arról már az előző hetekben beszámoltunk, három éve készíti egyházunk nyugdíjas püspöke, dr. Harmati Béla személyes visszaemlékezéseit „Minister Domini (Az Úr szolgája) a vasfüggöny mindkét oldalán” címmel. A szerző engedélyével az evangelikus.hu részleteket közöl ebből. Jelen cikkben a püspök teológiai előadói és ökumenikus külügyi titkári időszakáról számol be. Szöveg: Dr. Harmati Béla

Oldalak

Feliratkozás RSS - múltfeltárás csatornájára