szárnyasoltár

Képes evangélium hazai vándorúton – A szárnyasoltár-replika újabb kiállítóhelyekre vár

Ez év áprilisa óta különleges műkincsmásolat járja az országot: annak az evangélikus szárnyas oltárnak a replikája, amely Luther idejében, 1538 és 1540 között készült az egykori Mömpelgard grófság urának, György württembergi grófnak a megrendelésére. Nemcsak az eredeti – ma már múzeumi – műtárgynak, de a másolatának is érdekes a története. Többek között erről is mesélt Páll Csilla Bécsben élő művészettörténész, a másolatoltár elkészítésének ötletgazdája.

Biblia pauperum – Páll Csilla tartott előadást a budavári szabadegyetemen

Budapest – A szegények Bibliájának vagy festett Bibliának (Biblia picta) nevezett könyvtípus megnevezését gyakran használjuk falképciklusokra, oltárokra is, amelyek ábrázolásai egyértelműen segítettek az olvasni nem tudók számára megérteni és átélhetővé tenni a Szentírást, illetve a szentek legendáit, ahogy a teológiai tanításokat is képesek lefordítják érhető formában. Ez volt az első, ami eszembe jutott annak kapcsán, hogy a budavári evangélikus szabadegyetem (BESZ) legutóbbi előadója Páll Csilla művészettörténész volt, aki egy reformációi oltárkép ikonográfiájáról tartott előadást Evangéliumi képeskönyv a reformáció korából – A mömpelgardi oltár bemutatása címmel.

Szárnyasoltárok rejtelmei – Jankovics Marcell tartott előadást a BESZ-en

Budapest – Minden nem rögzített széket összehordtunk a budavári evangélikus gyülekezet kápolnájába, de még ez is kevésnek bizonyult, így többen állva hallgatták végig a Budavári Evangélikus Szabadegyetem (BESZ) legutóbbi, 2016. február 1-jén elhangzott előadását. Jankovics Marcell rajzfilmrendező, kultúrtörténész a felvidéki szárnyasoltárokról beszélt, remek fényképekkel egészítve ki személyes élményekre alapuló beszámolóját.
Feliratkozás RSS - szárnyasoltár csatornájára