Ige-Idők – Novemberig tekinthető meg a Nemzeti Múzeum reformációi emlékkiállítása

Ige-Idők – Novemberig tekinthető meg a Nemzeti Múzeum reformációi emlékkiállítása

Share this content.

Szöveg: Kézdi Beáta. Fotó: Kiss Tamás
Budapest – Ige-Idők, a Reformáció 500 éve címmel nyílt meg 2017. április 26-án a Nemzeti Múzeumban a Reformáció Emlékbizottság által szervezett tárlat, a reformációi emlékév egyik kiemelkedő, Magyarország kormánya által támogatott rendezvénye.

Ige-Idők, több gondolati síkon indulhatunk a cím elemzésekor. Az IGE új megközelítésével, az Ó- és Újszövetség egymáshoz és a jelenhez való viszonyának átértékelésével, valamint a múlt és a hagyományok újra értelmezésével a reformáció újfajta IDŐ szemléletet, múltértelmezést és emlékezetközösséget hozott létre. A kiállítás ezeket a folyton változó és összetett viszonyokat és a hagyományképződés stációit mutatja be a magyarországi reformáció történetében.

A tárlat tehát egyfajta átfogó, reformációs körképet szeretne nyújtani az érdeklődőknek, amely számos múzeumi termen keresztül tárja elénk a reformáció 500 esztendejének alakulását, különböző relikviáit. Megismerhetjük Luther Mártont és Kálvin Jánost is. Természetesen a reformátorokon túl, az evangéliumi hit magyarországi megjelenését és elterjedését is, hiszen Luther tanai már az 1520-as években biztosan eljutottak Magyarországra, elsősorban kereskedők révén, majd német nemesek és humanisták közvetítésével a budai királyi udvarban is megjelentek. A német nyelvű felső-magyarországi városokban szintén terjedtek az új eszmék, helyenként a városvezetés támogatásával. Mivel hazánkban is egyre nagyobb területeken lett ismert a reformáció eszméje, így az IGE-IDŐK kiállítás a Bibliafordítás folyamatát is a szemünk elé tárja.

A kiállításon láthatjuk, hogyan néz ki egy evangélikus vagy egy református templombelső, ugyanakkor műalkotásokkal is találkozhatunk, mert bár a reformáció nem hozott létre új, önálló művészeti stílust, mert nem ez volt a célja, átformálta azonban a művészethez való viszonyt, új struktúrákat, formanyelvet kialakítva. A protestáns egyházak a korstílusokat követve, de sajátos liturgiai igényeiknek megfelelően építették és díszítették épületeiket.

Az igen gazdag tárgyi anyagot összegyűjtött kiállítás megszületésén összesen öt kurátor dolgozott, akiket komoly dicséret illet: dr. Kiss Erika (Magyar Nemzeti Múzeum), dr. Gáborjáni Szabó Botond (Debreceni Református Kollégium Múzeuma), dr. Fogarasi Zsuzsa (Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Múzeuma, Kecskemét), dr. Harmati Béla László (Evangélikus Országos Múzeum), dr. Kertész Botond (Evangélikus Országos Múzeum), Zászkaliczky Zsuzsa (Evangélikus Országos Múzeum), Zászkaliczky Márton (MTA BTK Irodalomtudományi Intézete), valamint dr. Heltai János (Országos Széchényi Könyvtár) A kurátorok együttesen választották az IGE-IDŐK elnevezést is.

A program megnyitójához egy nemzetközi vendégekkel zajló kerekasztal beszélgetés is kapcsolódott, amelyen a reformáció közéleti üzenetét fogalmazták meg a résztvevők. A „Politika és hitvallás” című programon Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, dr. Reiner Haseloff, Szász-Anhalt tartomány miniszterelnöke, Nicola Beer, a Német Szabaddemokrata Párt főtitkára, valamint dr. Thomas A. Seidel, a thüringiai kormány reformációi megbízottja vett részt. A beszélgetés moderátora Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója volt.

A beszélgetést követően elhangzott Hegedűs D. Géza tolmácsolásában Illyés Gyula A reformáció genfi emlékműve előtt című verse.

Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke a Bibliaolvasó Útmutató április 26-i igéjét választotta köszöntője alapjául, mely a 71. Zsoltár 20. versében így hangzik: [Istenem] sok nyomorúságot és bajt látattál velem, de újra megelevenítesz. „Ebben az egy mondatban benne van mindaz, amit Illyés Gyula a korábban elhangzott nagy ívű versében fogalmazott meg. Az 500 éves viharos történelmünk is benne van, de ez nem egy panasz zsoltár, hanem egy hitvallás. Úgy hisszük a reformáció egy folyamatos jelen, és azt reméljük, ebben az évben megindulnak kicsit és nagyok a kiállítás felé is, hogy fölfedezzük az identitást, a közös gyökeret, mindazt, amit Istentől kaptunk. Együtt adjunk hálát a viharos múltért, a jövő reménységéért, és azért, hogy Isten itt a jelenben megáldott minket ezzel a kiállítással.”

Dr. Bogárdi Szabó István, püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke háromszor mondott köszönetet, egyrészt a kormányzatnak, mely anyagilag támogatta a tárlat létrejöttét, majd a múzeumnak és a kurátoroknak a munkájukért, harmadrészt pedig Istennek. A püspök úgy fogalmazott Zakariás prófétát idézve: „nem erővel, sem hatalommal, az én lelkem által”.

Balog Zoltán a kerekasztal-beszélgetés hosszúsága miatt, rövidre alakított megnyitó beszédében azt mondta: „isteni kegyelem, hogy 2000-ben a kereszténység ezer éves évfordulóját ünnepelhettük együtt a Nemzeti Múzeumban, most pedig 2017-ben a reformáció 500. évfordulójára készülünk. Az elmúlt 500 év által hozott jóból csináljunk még jobbat a jövőben! Soli Deo gloria!”

A kiállítás megtekinthető: 2017. november 5-ig. 
További információk: https://mnm.hu/hu/kiallitasok/ige-idok

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!