Képünkön Gulácsiné Fabulya Hilda lelkész a Szlovák ajkú Evangélikus Egyházközség nevében veszi át a díjat.
A képviselő-testület 2017-ben, a reformáció ötszázadik jubileuma alkalmából, Józsefváros egyházi, kulturális, oktatási és szociális életében egyaránt kiemelkedő szervezeteknek ítélte oda a Józsefvárosi Becsületkereszt kitüntetést: a Budapest Külső–Józsefvárosi Református Egyházközségnek, a Budapest Törökőri Református Egyházközségnek, a Józsefvárosi Református Egyházközségnek, a Budapest-Nagyvárad téri Református Egyházközségnek, a Budapest–Józsefvárosi Evangélikus Egyházközségnek és a Szlovák ajkú Evangélikus Egyházközségnek.
Kocsis Máté polgármester ünnepi beszédében hangsúlyozta, minden évben József-napon emlékezünk meg arról, hogy milyen kiváló emberek élnek a kerületben és mennyi nagyszerű közösség működik ebben a városban. Emellett ilyenkor lehet számot vetni az elért eredményekről és átgondolni az előttünk álló feladatokat. A polgármester emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évben számos olyan dolog történt a kerületben, amelyre méltán lehetünk büszkék. Köszönetet mondott a jelen lévő Bucsek Gábornak, Budapest rendőrfőkapitányának, valamint a BRFK VIII. kerületi Rendőrkapitányság vezetőjének, Molnár Gábornak, rámutatva arra, hogy Józsefváros a tavalyi évben a közbiztonság, és a rendőrség hatékonyságának szempontjából Budapest harmadik legjobb kerülete lett.
Ez az eredmény a kerületi rendőrkapitányság kitartó és áldozatos munkájának, a Budapesti Rendőr-főkapitányság háttértámogatásának, valamint a kiváló együttműködésnek köszönhető – szögezte le Kocsis Máté. „A megújult kamerarendszerrel, a megerősödött polgárőrséggel és a közterület-felügyelettel közreműködve olyan közbiztonsági eredményeknek lehetünk a szemtanúi, amit pár éve nem hittünk volna. Ezzel a lendülettel továbbhaladva, a jövőre nézve is jó munkát és további szép sikereket kívánok a kerületi rendőrségnek” – fogalmazott a polgármester.
Kocsis Máté a másik fontos eredményként kiemelte, hogy 2016-ban az önkormányzat minden idők legnagyobb összegét tudta társasházak felújítására fordítani. „Az elmúlt években a Józsefváros Újjáépül programot három pillérre építettük: először felújítottuk intézményeinket: a bölcsődéket, óvodákat, iskolákat, a szakrendelőt, a háziorvosi rendelőket és a kulturális intézményeket. Második ütemben a közterületek rendbetételén dolgoztunk, most pedig azon fáradozik az önkormányzat sok munkatársa, hogy épített örökségünk is megújuljon. Az elmúlt két évben több támogatást sikerült a lakóházakra fordítanunk, mint az azt megelőző 16 évben összesen” – mutatott rá Kocsis Máté. Hozzátette: mindemellett az is nagy jelentőségű, hogy mind a szociális ágazatban, mind a közszférában sikerült egy 18 és 30 százalék közötti béremelést végrehajtani, amivel elismerik a Józsefvárosért dolgozók munkáját.
A polgármester a jövőbeni feladatok közül kiemelte a közösségek újjáépülését, amit szintén nagy erőkkel kezdett meg a kerület vezetése. „A közösségek megerősítéséhez szükség van olyan példaképekre, mint amilyenek a mai kitüntetettek. A mai estének az adja meg a szépségét, hogy számos olyan ember él ebben a városban, ebben a közösségben, akiket érdemes követni. Ehhez szeretnénk gratulálni a kitüntetetteknek. A József-napi gála arról szól, hogy megköszönjük az ő életútjukat és innentől kezdve a közösség elé állítjuk őket, mint követendő példákat. Szeretnénk nekik gratulálni ahhoz, hogy saját erejükből, tudásokból, akaratukból, szorgalmukból elérték ezeket az eredményeket, és megköszönni nekik azt, hogy mindannyiunk gazdagodására, boldogulásra, gyarapítására, közösségünk erősítésére fordítják javaikat” – emelte ki Kocsis Máté.
Végezetül, a reformáció ötszázadik évfordulójára megemlékezve elmondta, az eredmények közé tartozik az is, hogy az önkormányzatnak az idei évben lehetősége nyílt arra, hogy anyagilag is elismerésben részesítse a protestáns közösségeket, amelyek a vezetők személyében is sokat tesznek a városért, emellett olyan közösségeket hoztak létre és vezetnek – sokszor a legnehezebb körülmények között –, amelyek a Józsefvárosban értéknek számítanak. „Az évforduló kiváló alkalmat ad arra, hogy megköszönjük nekik mindazt, amit Józsefvárosért tesznek, és azt az áldozatos munkát, ami a közösségek egyben tartásával jár. Bízom abban, hogy ezzel az együttműködéssel – mind az anyagi támogatással, mind a kitüntetéssel – méltóbb állapotban várhatják a kerület protestáns közösségei a reformáció ötszázadik évfordulójának ünnepét” – fogalmazott Kocsis Máté.
Az ünnepségen részt vett Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke, a lelkipásztorok nevében pedig Zila Péter, a Budapest-Nagyvárad téri Református Egyházközség lelkésze mondott köszöntőt. Elmondta: az 1500-as éveket megelőző időszakban az előreformátorok, majd a reformátorok rátaláltak arra az útra, amely a Szentíráson, Jézus Krisztuson keresztül az Istenhez vezet, és ami egy megbékélt, felszabadított, szabad gondolkozású életre való meghívást jelent. „Szeretnénk ma is komolyan ragaszkodni a régi felismerésekhez, a Szentíráshoz, Jézus Krisztushoz, hogy így újuljon meg Józsefváros, Budapest. Nagyon jó tudni, hogy akik a város jólétéért dolgoznak, azok a saját közösségeik jólétéért is munkálkodnak. Isten áldja meg Budapestet, Isten áldja meg Józsefvárost” – mondta Zila Péter.