Gondolatok a főzésről-sütésről. Gyerekkoromban ámultam, hogy négy évvel idősebb bátyám hogy tud főzni. A felnőttlét elérhetetlen csodájaként éltem meg, hogy a nyersanyagokból összeáll egy jól ismert, finom íz. Amikor aztán megnősültem, és önálló háztartásunk lett, észrevettem, hogy ez nálam is működik, az én kezem munkájából is meg tud születni ugyanaz a csoda. Nagyon büszke lettem rá, felnőttlétem fontos eleme, hogy tudok főzni.
Sajnos nem tudok barkácsolni, kézzel alkotni; az én alkotói terepem a szavak világa, talán ezért is lettem lelkész. A konyha az egyetlen hely, ahol a tárgyak világában sikeresen alkotni tudok, és amit létrehozok, kézbe vehető, sőt el is fogyasztható. Például a túrós kuglóf, amely nem azért ünnepi étel, mert ünnepnapon kerül asztalra. Épp fordítva: a fiaim ünnepként élik meg, ha akár egy egyszerű szombaton ez a reggeli. Nagyon szeretik, és nagyon egyszerűen elkészíthető.
Minden új házasság egyik feladata, hogy a társak a hozott hagyományaikat egybeillesszék, esetleg újakat hozzanak létre. Amikor feleségemmel számba vettük, melyikünk családjában mi volt a hagyományos szentesti menü, kiderült, hogy e kettőnek az összeadása egészségtelen traktává válna. Ezért aztán szemezgettünk belőle innen is, onnan is valamit, így alakult ki a mi családunk szentesti menüje: hal – amely nagyon gyorsan elkészül – és mákos guba (ez később egy vaníliapuding-réteggel találta meg igazi alakját).
Probléma, hogy a hal veszélyes étel. Fiaink például csak így, ezen recept alapján elkészítve eszik meg, így viszont ujjongva. (A mellékelt gyönyörű képet a fiam készítette, sajnos az illatot és az ízt a fotó nem tudja átadni.)
Tejszínes hal
Hozzávalók
1 kg halfilé
tej
fokhagyma
tejszín
só (vagy ételízesítő), bors
majoránna
kakukkfű
füstölt sajt
Elkészítés
A fagyasztott halfiléket fokhagymás és ételízesítős tejben áztatva kiolvasztom, majd olajban (hivatalosan olívaolajban, de én tökmagolajat használok) kicsit megpirítom. (A tökmagolajtól kissé zöldes lesz, de ez nem baj.) Ráöntöm a fokhagymás-ételízesítős tejet, amelyben a hal kiolvadt (az eredeti recept ezt nem tartalmazza, de én sajnálnám kiönteni, és így több lesz a szaft is). Ráteszem a főzőtejszínt, majd ízesítem sóval, borssal, majoránnával és kevéske kakukkfűvel. Pár perc forralás után megszórom reszelt füstölt sajttal, és addig várok, amíg a sajt ráolvad. Sült krumplival vagy rizzsel tálaljuk.
Túrós kuglóf
Hozzávalók
250 g finomliszt
2 tojás
250 g tehéntúró
150 g cukor
só
sütőpor
250 g vaj vagy margarin
mazsola (ezt a fiaim megvétózták, úgyhogy nálunk nincs)
1 citrom héja vagy leve
ízlés szerint esetleg rumaroma
fahéj
vanília
Elkészítés
A tojásokat kettéválasztom, a sárgájukat a cukorral felverem. A lisztbe belemorzsolom a túrót, hozzáadom a csipetnyi sót, a sütőport, a lágy vajat vagy margarint, a citrom héját (én inkább a levét szoktam), ezeket összedolgozom, ízesítem a rumaromával, a fahéjjal és a vaníliával. Hozzáöntöm a cukorral felvert tojássárgáját, és az egészet addig keverem, amíg egyenletes nem lesz. Végül a felvert tojásfehérjét is hozzákeverem, majd a masszát kivajazott és lisztezett kuglófformába töltöm. Kb. 45 percig sütöm 180 Celsius-fokon. A formából kiborítva meg lehet szórni porcukorral (én nem nagyon szoktam).