Néhány száz év múlva az akkori évkönyvek 2020-at minden bizonnyal rendkívüli esztendőként fogják jellemezni. Olyan évként, amelynek történéseibe beleszólt egy világjárvány, a koronavírus terjedése, s számos esemény forgatókönyvét átírta.
Az aszódi evangélikus gimnázium a tanévnyitóját úgy igyekezte megszervezni, hogy annak hagyományos elemeiből minél több megmaradhasson, ugyanakkor megfeleljen a járványügyi készenlét időszakára foganatosított intézkedési tervének is. Az esőre hajló időben az iskola udvarán megtartott istentiszteleten ezúttal csupán az első, az ötödik és a kilencedik osztályok vettek részt, a „régi” diákok az osztálytermeikben hallgathatták a közvetítést.
A legkisebbeket, az elősősöket ezúttal is a végzős diákok kísérték a helyükre, mintegy példázva ezzel az életünk során végbe menő generációk közti váltást. Az ilyenkor szokásos igazgatói kézfogás, amellyel a mindenkori igazgató jelzi, hogy az új tanulókat az iskola diákjává fogadja, csupán virtuálisan, képzeletben történt meg.
Fabiny Tamás püspök nyitó imájában többek között arra kérte Istent, hogy segítsen, a most megkezdett tanév ne a távoktatás keretében zajlódjon, hogy az iskolai közösségek legjobb programjait – szalagavató, osztálykirándulások stb. sikerüljön megtartani, hogy a tanároknak és a szülőknek legyen a megszokottnál is nagyobb türelmük, és minden érintett diák, pedagógus, iskolai dolgozó a rájuk nehezedő terhek ellenére legjobb tudása szerint végezhesse feladatát, hogy a tanév végén békében és hálával tarthassanak Te Deumot.
Ezt követően Sághy Kata beiktatására került sor, akit a Magyarországi Evangélikus Egyház néhány hete iskolalelkésszé nevezett ki. Fabiny Tamás elnök-püspök erre az alkalomra János evangéliumának 20. fejezetének 26. versében található igét választotta: „Nyolc nap múlva ismét benn voltak a tanítványok – Tamás is velük –, bár az ajók zárva voltak, bement Jézus, megállt középen és ezt mondta: Békesség Néktek! Ámen.”
A püspök igehirdetésében kiemelte, a tavasz folyamán végrahajtott templom- és iskolabezárás nagy próbatétel elé állított bennünket. Ám megvan annak a reménysége, hogy a későbbiekben különleges áldást hozó időszakként emlékezzünk rá. A próbatétel ugyanis áldást is hordozhat, akkor, ha meg tudunk maradni a hitben.
A bibliai történet pedig összecseng a mostani helyzettel. A templomok, iskolák bezárása ellenére Jézus bement középre, s szívünkre helyezte az igét.
A tanévnyitó ezt követően az új tanárok – Recski-Dabi Zsuzsanna, Valentínyi Erzsébet, Petrás Csenge Katinka és Fekete-Liszkai Zsuzsanna – ünnepélyes eskütételével folytatódott.
Az énekkar szolgálata és a püspöki áldás után az eső is eleredt, így Veizer Valéria igazgató köszöntőjére, a már említett virtuális kézfogásra, és a 2020–21-es tanév hivatalos megnyitójára az iskola aulájában, még szűkebb körben, már csak az elsősök, a tanítóik és az érdeklődő szülők részvételével került sor.
A tanév tehát elkezdődött. Tegyük a szívünkre Veizer Valéria igangatónő ünnepi zárógondolatait: „Hiszem, hogy a kihívások erősítenek bennünket. A legnehezebb pillanatokban sem feledjük, hogy a kreativitás, a lelkesedés, a személyes odafordulás és a hit az a kincsünk, amivel nemcsak oktatni, hanem nevelni is tudunk.”