étkezés

Arról, hogy minden az asztalnál dől el

Van Gogh Krumplievők című világhírű képét, azt hiszem, sokan ismerik. Az 1885-ös alkotás volt Van Gogh első olyan festménye, amely igazán nagy visszhangot váltott ki szakmai körökön innen és túl, és amelyen a festő a szegények asztalát mutatta be igen sötét színekkel, rámutatva a kilátástalanságra és a nyomorra.

Mindennapi étkek, szakrális jelképek – A Szentírás ételeiről beszélgettünk Fráter Erzsébet biológussal

„A Biblia rendkívül sokszínűen mutatja be a kor emberének étkezését, a mezőgazdálkodás elemeit, az élelmiszer-előállítás mozzanatait, a táplálkozási szokások furcsaságait és azt is, amikor nem volt mit enni. Ám az evés nemcsak mint a mindennapok rendjébe beilleszkedő rítus jelenik meg a Szentírás lapjain, hanem szakrális vetülete és gazdag jelképrendszere is fontos szerepet kap” – olvassuk a nemrégiben megjelent, A Biblia ételei című, bibliai idézetekkel gazdagon illusztrált, bőséges képanyagával láttató kötetről. Szerzőjével, Fráter Erzsébet biológussal, az Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézetéhez tartozó Nemzeti Botanikus Kert kurátorával, a Növényrendszertani Gyűjtemény vezetőjével beszélgettünk.

Úgy enni, ahogyan Luther és Melanchthon is tette

Wittenberg – Kolbász birsalmával, csigaragu vagy főtt tojás: az emberek a középkorban azt fogyasztották el, amit a mezőn vagy az erdőn, a pincében és az éléskamrában találtak. Mindenféle állatot ettek, de a fűszernövényeket, gabonát, zöldséget és gyümölcsöt is kedvelték – véli Leo Vogt, aki a baden-württenbergi Brettenben él és már több mint 25 éve foglalkozik a középkori könyhával.

Búcsú a grízes tésztától? – Terítéken a menzareform

Hároméves átmeneti időszak után szeptember 1-től életbe lépett a már-már szitokszóként használt menzareform. A szigorú szabályozás a tanulók egészségesebb táplálkozását szolgálja, a menzán étkezők azonban vegyes érzésekkel fogadták az új étrendet. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem (EHE) menzáján jártunk utána a megváltozott közétkeztetéssel kapcsolatos tapasztalatoknak.

Ettek, és lám, mi lett a vége... – Gasztroteológia címmel új blog indult

Budapest – Dr. Orosz Gábor Viktor evangélikus lelkész, teológus, az Evangélikus Hittudományi Egyetem docense Gasztroteológia címen blogot kezdett írni. A blog célja, hogy az étkezéssel kapcsolatos teológiai kérdéseket körbejárja. A tervek szerint a témák hetente frissülnének. Forrás: gastrotheology.com
Feliratkozás RSS - étkezés csatornájára