Leo Vogt hosszú éveken át tartó felfedezéseit most egy szakácskönyvben adta ki, amely különösen is az 1500-as évek, tehát Luther Márton és Melanchthon Fülöp korának ételeit összegzi. A könyv a Lindemanns Bibliothek gondozásában a napokban jelent meg.
Az élelmiszerek történetéről szerzett ismereteit mintegy 128 receptben tárja az olvasók elé. Hosszasen elemzi a sütés, a konzerválás, a sűrítés, a szárítás folyamatát és a böjti ételek-, egészséges étkek, meg a szárnyasok és vadak húsának elkészítési módját is.
Elmeséli azt is, hogyan élt egy Elba-parti halász vagy egy mezőgazdaságban dolgozó bretteni munkás mindennapjaiban mit fogyasztott, a humanista Melanchthon Fülöp (1497-1560) munkásságának idejében. Elemzi, hogy egy wittenbergi lakos mit evett hétköznap abban a városban, ahol Luther Márton (1483-1546) 95 tézisét nyilvánosságra hozta.
Hogyan volt az lehetséges Katharina von Bora, azaz Luther Márton felesége számára, hogy egy akkora háztartást irányítani tudott, amelyben a családjukon és számos cselédjükön kívül rengeteg vendég is megfordult? Ilyen és hasonló kérdésekre próbálja megadni Vogt a feleletet, aki maga is minden évben részt vesz a bretteni tradicionális Péter-Pál ünnepen és autentikus alapanyagok no meg fűszerek használatával maga is fakanált ragad.
Minden bizonnyal annakidején nem volt egyszerű a főzés, hiszen a katolikus egyház legalább évi 90 nap böjtöt írt elő. Csak vízi élőlényeket lehetett enni, böjti napokon a hús fogyasztása tilos volt - írta Vogt.
A reformáció idején egy jó, sajátfőzésű sör sem hiányozhatott az asztalról. Hogy 20 liter vízből, 4 kiló malátából és 2 gramm komlóból vagy 5 gramm tölgyfalevélből hogyan készíthető alkoholtartalmú ital? Nos, ezt is elárulja könyvében a szerző.
Leo Vogt: „Das Luther-Melanchthon-Kochbuch”. Lindemanns Bibliothek, Info-Verlag Bretten.