emlékezet

Az emlékezés mint lehetőség – A holokauszt nemzetközi emléknapjára

Budapest – „Elfelejtettek, mintha meghaltam volna, olyan lettem, mint egy kallódó tárgy.” (Zsolt 31, 13) Az ENSZ Közgyűlése január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította. 1945-ben ezen a napon szabadult fel Auschwitz-Birkenau, a legnagyobb és leghírhedtebb náci haláltábor.

Emlékmű és/vagy emlékezet? – VIDEÓ

Budapest – György Péter esztéta és Wehner Tibor művészettörténész volt az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány vendége. A disputa fókuszában a hazai emlékezetpolitika, a köztéri emlékműállítás, emlékmű és tér viszonya szerepelt.

Felejtés helyett szembenézés – Gondolatok a holokauszt nemzetközi emléknapjára

A szembenézés, a múlttal való találkozás, a helytállás, a dicsőség és a bűnök felvállalása mellett a mulasztás beismerése is a történelmi emlékezet része. Ezért is fontos, hogy 2005-ben az ENSZ Közgyűlése január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította.

Hagyomány és emlékezés a Ökumenikus Nyári Szabadegyetemen

Nyíregyháza – Mi köze az emlékezetnek a kiszámíthatatlan reakcióinkhoz? Hogyan lehet ma is hordható kiegészítőket készíteni ősi technikával? Hogyan viszonyul egymáshoz a népzene és a beat, a hagyomány és a kortárs kultúra? Ehhez hasonló izgalmas kérdésekre kaphattak választ a 26. Ökumenikus Nyári Szabadegyetem résztvevői.

„Előítélet, genocídium, emlékezet” – Európai Nyári Egyetem Budapesten

Budapest – 2015. július 5. és 10. között másodszor került megrendezésre a Tom Lantos Intézet nyári egyeteme az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának és a Zsidó Hozzájárulás egy Befogadó Európáért (CEJI – Jewish Contribution to an Inclusive Europe) szervezetének közös szervezésében. Az egyik résztvevő, Móricz Nikolett személyes beszámolóját adjuk közre.

„Amíg kijátsszuk egymás ellen a traumáinkat, addig nagyon primitív állapotban vagyunk” – Beszélgetés Simonyi Andreával

Budapest – „Auschwitz 70 évvel később” – Profetikus imatalálkozó Auschwitz-Birkenauban címmel rendeztek 2015. január 21–28. között nemzetközi imatalálkozót. Az imatalálkozó hátteréről, a feldolgozás lehetőségéről, a holokauszt emlékévről Simonyi Andreával, az Aktív Európai Emlékezet egyik vezetőjével, az imatalálkozó résztvevőjével beszélgettünk.

Imák Auschwitz után

Budapest – 2014. szeptember 1-jén a budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány szervezésében nyílik a Zsidó Nyári Fesztivál keretében az egyházi és kulturális emlékezet-kiállítás.
Feliratkozás RSS - emlékezet csatornájára