Győri Gábor Ádám lelkész hívására kerekedett föl az Ősagárd-felsőpetényi ifikör 1981-ben. Több autóval utaztak a dunántúli településre, Iharosberénybe.
Mint újonnan megválasztott és beiktatott lelkész, nem sok ismerettel rendelkeztem a lelkes ificsapat tagjairól. Álmomban sem gondoltam, hogy a mosolygós fiúk egy csoportja mivel szerelkezett föl.
A pünkösdi történet volt a találkozó alapigéje. Első olvasatra nem kis bosszankodással gondoltam arra, hogy a nekem kiszabott „édes bortól részegedtek meg...” (ApCsel 2,13) kezdetű szakasz milyen szkopuszra számíthat a fiatalság körében. Ennek ellenére szolgáltunk, szolgáltam a kijelölt textussal.
Mivel kazuáliás okból másnap haza kellett jönnöm, nem tudtam semmiről mindaddig, míg szombat délután négy fiú be nem csöngetett az ősagárdi parókián egy üveg borral. Túlzottan nem csodálkoztam – úgy látszik itt ez a szokás, hogy a vasárnapi úrvacsorához bort ajánlanak fel. Már búcsúzóra is akartam fogni a dolgot, amikor sejtelmes mosollyal az arcukon bejelentették, hogy ennek a bornak csodálatos története van. Behívtam őket és elhangzott a készítendő film szövegkönyve.
Vasárnap a törésből kimenekített bort tettük az Úr asztalára.
A fiúk csoda fölötti ujjongását egy arra járó fiatalember hűtötte le azzal, hogy megmagyarázta a törés és nemtörés fizikai okait. Oké, igaza volt, csakhogy nem ez volt a csoda, hanem az, hogy a fiúk megváltoztak! Az, hogy nem itták meg, hanem fölajánlották. Ez a csoda, mely alkalmassá tesz arra, hogy fizikai magyarázatokon túl tudjunk emelkedni. Csoda, hogy negyven év távlatából sem siklott ki egyikük élete sem!
Mert így csoda az úrvacsora maga! Meg is jelent a fizikai és egyéb értelmezés a keresztyén felekezetek között, az átlényegítéstől a szimbolizálás szintjéig. Hála Istennek, volt egész más titkot átélő Luther Márton és azóta is sok-sok ezren, akik a bűnbocsánat csodája miatt olyan látószögbe jutnak, hogy valóságosan ott a csoda, a Krisztus teste és vére! Nem kell már átlényegítés és nem kell már zavarba jövő magyarázkodás jelképekről és görcsös racionalizmusról.
1982. nyarán ugyanezzel a csoporttal ismét Iharosberénybe mentünk. Elhatároztuk, hogy dokumentumfilmet készítünk az egy évvel korábban történtekről. Ezek a fölvételek adják filmünk gerincét. A videós, okostelefonos korban élők föl sem tudják fogni a kétszalagos (külön kép és hang) eljárás bonyolultságát. Megfelelő eszközök híján, ahogy a filmes zsargon mondja: dobozban maradtak a tekercsek közel negyven évig.
1988-ban már volt videokameránk. Sikerült a négy fiút összegyűjteni és a régi felvételek alapján megkíséreltük a film létrehozását. Nem sikerült, de hét év távlatából újabb értékes beszélgetést rögzítettünk. Ennél a stúdiómunkánál segédkezett Hvizsgyalka Gyuri, a későbbi lelkész és Dobos Péter.
Mindketten fiatalon haltak meg a filmben szereplő Moravcsik Andrással, aki két gyermeket hagyott özvegyére hirtelen jött betegsége miatti távoztával.
Az a meglátásom, hogy a Sátán valóban kikért minket, idesorolva Kovács Misi teológust is, aki a katonaidejének utolsó hetében halt meg egy balesetben. Ezek közül az odaszánt, értékes fiatalok közül már négyen az Úrnál vannak. Az ifikört is megviselte ez a fiatalkorú halálozási sorozat, de – mint az üvegtörés zavarából végül kitűnt – megmaradt az odaszánt bor, közöttünk pedig megmaradt a remény és a hit.
A filmben szerepelnek: Babka László, ma ikladi lelkész, akinek leánya és veje is lelkészek lettek; Sohan László, aki ma a Fóti Kántorképző gondnokaként szolgál; Tóth Zsolt elismert operatőr lett.
A 2020-as Úrvacsora éve méltó időpont volt arra, hogy az említett dobozokról immár közel négy évtized távlatából ne csak a port törölgessem le, hanem kivegyem a tekercseket, melyek élő bizonyságtétellé éledtek.
Legyen a megszerkesztett filmtekercsen áldás, mely az ősi bibliai tekercsek tartalmából merített megfelelő próféciai és evangéliumi üzenetet!
Főszereplő riportalanyok:
Babka László, +Moravcsik András, Sohan László, Tóth Zsolt, Holicza Mihály, Janecsko András
Fényképezték: Győri András Timótheus, Győri János Sámuelné, Győri János Sámuel, Kruchió Lajos,
Tóth Zsolt,
A stúdió munkában segítők: +Dobos Péter, +Hvizsgyalka György
Audió: Győri Pál Barnabás, Tóth Zsolt, Gyjs-vdm
Autós szolgálat: Hvizsgyalka András
Labormunka: gyjs-vdm
Összeállította: gyjs-vdm
2020. Vízkereszt havában
Üdvösségünk az Úr Jézus vérében van!