képzőművészet

Milyen a kortárs szakrális művészet?

Sokakban felmerülhet a kérdés: létezik-e egyáltalán kortárs szakrális művészet? A nyugati művészettörténet során meghatározó szerepe volt a vallásnak és a vallásos műveknek, ám a huszadik század második felétől kezdve úgy tűnhet, hogy a művészek egyre inkább távolodnak a szakralitástól. Az angyalok, a szentek és a bibliai történetek ábrázolását felváltották az absztrakt formák, a populáris kultúra képei és a posztmodern ember alakja. Mégis téves volna azt állítani, hogy a szakrális témák eltűntek a kortárs művészetből.

Hol a helyem? – Az evangéliumról képzőművészek szemével

Pompás kötet látott napvilágot karácsony előtt. A többéves tervező- és alkotófolyamat eredménye azonban nemcsak a katalógus, hanem maga a gyűjtemény is, amely több szempontból is különleges helyet foglal el a hazai magángyűjtemények sorában. A kétarasznyi magasságú, súlyos, fehéren ragyogó könyv pauszborítóján ennyi áll: Te mondád. Az evangéliumok egyes fordulópontjain Jézus szájából hangzik ez a mondat, Pilátus vagy Júdás fejére száll vissza a kimondottak felelőssége. Vajon hányszor, miért szól ezekkel a szavakkal nekünk, 21. századi tanítványoknak Jézus?

Fókuszban az úrvacsora üzenete – Beszélgetés Zászkaliczky Zsuzsannával

„A művészet ambíciója tulajdonképpen nem más, mint a tényektől eljutni a valóságig” – fogalmazott Pilinszky János. Különösen is aktuális ez a kijelentés, ha a keresztény művészetre gondolunk. Milyen teológiai üzenetet közvetítenek számunkra a régi korok és a kortárs alkotások? Miként fogalmazzák meg a mai alkotók az úrvacsora üzenetét? Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténésszel, az Evangélikus Országos Gyűjtemény közművelődési igazgatóhelyettesével, az Evangélikus Országos Múzeumban megrendezett Kenyér és bor színében kiállítás egyik kurátorával Galambos Ádám beszélgetett.

Képzőművészet: Öt első helyezést hoztak el a megyei versenyről a lícisták – Cziráki-emlékdíj a rajztanárnak

Sopron – Tíz helyezést értek el, köztük öt első díjat a Líceum diákjai a Cziráki Lajos Komplex Képzőművészeti Egyéni Tanulmányi Verseny megyei fordulóján. Felkészítő tanáruk, Schmidel Bernadett színvonalas munkájáért megkapta a Cziráki-emlékdíjat.

Kortárs képző- és iparművészeti pályázat az Úrvacsora évében

Budapest – 2020-ban Magyarországra figyel a keresztény világ. A katolikus egyház ugyanis itt rendezi meg a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust. A Magyarországi Evangélikus Egyház zsinata 2019 nagycsütörtökén kiadott közleményében meghirdette az Úrvacsora évét, amelyhez kapcsolódóan most nyílt képző- és iparművészeti pályázatot hirdettek.

Korniss Dezső és Vajda Lajos üzenetei

Budapest – A 20. század két meghatározó művészének életpályája és filozófiája került a fókuszba Kolozsváry Marianna és Pataki Gábor disputáján. Az Asztali beszélgetések sorozat Petőfi Irodalmi Múzeumban 2019. április 25-én megrendezett disputáján a beszélgetőtársak kitértek a szentendrei programra, valamint Korniss és Vajda máig meghatározó hatására is.

Képek a Jelenések könyvéhez

Budapest – A Cziffra fesztivál keretében a MOM Kulturális Központ galériájában tekinthető meg Bada Márta festőművész kiállítása, mely lehetőséget ad a Jelenések könyve újbóli értelmezésére.

Street art és szakralitás?

Budapest – Street art, graffiti, szakralitás. A kibékülés terei címmel rendeztek Asztali beszélgetést a Ludwig Múzeumban. A dispután Dejcsics Konrád bencés szerzetessel, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatójával Galambos Ádám beszélgetett.

Képzőművészeti alkotások a hit szolgálatában

Pápa – A Gyurátz Ferenc Gondolkodókör idei utolsó összejövetelén Polgárdi Sándor, a Veszprémi Evangélikus Egyházmegye esperese tartott előadást Nyitott adventi ablakok címmel kedden az evangélikus látogatóközpontban. Az esperes elmondta, az idei évben havi két alkalmat szerveztek különféle területekről érkezett előadókkal egy kétéves EFOP-pályázatnak köszönhetően. 2019-ben hasonlóképp tervezik a folytatást.

Let it be – Benczúr Emese kiállítása a MODEM-ben

Debrecen – Játék, (ön)irónia, szembesítés, az igazság keresése vagy mindezek egyszerre? A Munkácsy-díjas képzőművész reprezentatív kiállítása az értelmezés, látszat és valóság kérdését helyezi a középpontba.

Oldalak

Feliratkozás RSS - képzőművészet csatornájára