irodalom

Nisan – virágok hava, tavasz!

Húsvéti versek, novellák, drámák, regények után kutatva a magyar- és világirodalomban igazgyöngyökre találunk. A nagyhét eseményei, Jézus Krisztus halála és feltámadása, ez a misztérium, valamint a Jézus mellett és ellen megnyilvánuló személyek jelleme írók, költők ihletője. A kétezer éves történet egészének és részleteinek, helyszíneinek, fő-és mellékszereplőinek művészi ábrázolása egyben az alkotók hithez, Krisztushoz, megváltáshoz, Istenhez való kapcsolódásának vallomása is. S mivel egy jó irodalmi mű nem csak állít, hanem kérdez is, jó, ha az olvasáshoz külső és belső csendet keresünk.

Az irodalom mindig reflektál a korra, amelyben élünk – Kortárs írókkal beszélgettünk

Budapest – A Melanchthon Evangélikus Szakkollégium és a Kultszó Egyesület a Péntek 13 eseménysorozat részeként 2021. február 19-én online kerekasztal-beszélgetést tartott. A „Kettőskönyvelés” – A tanítás és az irodalom című esemény a tanítás és az írás párhuzamait, valamint az irodalom szerepét állította középpontba. A meghívott előadók Czéh Zoltán és Kiss László voltak, akik amellett, hogy kortárs írók, magyart is tanítanak.

Evangélikus szakkollégisták indítanak irodalmi-beszélgetéssorozatot

Budapest – Rendhagyó irodalmi beszélgetéssorozatot indítanak a Melanchthon Evangélikus Szakkollégium hallgatói és a Kultszó Egyesület PÉNTEK13 címmel, melynek fókuszában az egyéni olvasási stratégiák tudatosítása áll, ahol a kortárssal párhuzamosan a bibliai szövegolvasásról is beszélnek.

Osztás

Először jó ötletnek tűnt ez a csomagosztás, de aztán minden nagyon megbonyolódott. Milyen értékben vásároljanak? Hánytól hány éves korig adják? Kinek járjon és kinek ne? Névsort írtak, számolgattak, osztottak-szoroztak. Helyszínre nem költöttek, maradt az iskola aulája, ahol maszkban, de meg lehetett tartani a Mikulás-estet.

A Magyarországi Evangélikus Egyházhoz került az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár

Budapest – Esterházy Péter 70. születésnapján örömmel jelentjük be, hogy az Esterházy-család a Magyarországi Evangélikus Egyháznak ajándékozta az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárat. A könyvtár kezelője az Evangélikus Országos Gyűjtemény – Evangélikus Országos Könyvtár lett. H. Hubert Gabriella gyűjteményvezetővel, Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspökkel és Prőhle Gergely országos felügyelővel az ajándékozásról, e jelentős kultúrkincs szellemi értékéről és az Esterházy szövegek teológiai vonatkozásairól is beszélgettünk.

„Az égre írj, ha minden összetört” – In memoriam Radnóti Miklós

Budapest – Az Asztali beszélgetések sorozat 16. évadának november 28-án megrendezett alkalmán Ferencz Győző irodalomtörténész, költő, az ELTE egyetemi tanára, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia ügyvezető elnökének gondolatai segítségével emlékeztek Radnóti Miklósra a Petőfi Irodalmi Múzeumban.

Minden nagy vers egy nagy titok is

Hogy értsük, élvezzük a verset, hogy katarzist váltson ki belőlünk, szükséges-e ismernünk a költő életpályájának valamennyi állomását, a mű keletkezésének hátterét? Milyen eszközök vannak az irodalomtanárok kezében ahhoz, hogy felébresszék az érdeklődést diákjaikban a költészet remekművei iránt, hogyan lehet „versfogyasztóvá” nevelni őket? Mit vegyen a kezébe, aki hosszabb kihagyás után fordul ismét a versek felé? Kérdéseinkre evangélikus iskolák magyartanárai válaszoltak.

Reformáció, nyelv, irodalom – hiányérzettel

A Magyar Napló kiadásában megjelenő Irodalmi Magazin első számának reklámszövegében ezt olvassuk: „Az Irodalmi Magazin időszakos kiadványként arra hivatott, hogy klasszikus szépirodalmi szerzőket és irodalmi jelenségeket a nagyközönség számára is érdekes stílusban mutasson be. A történelmi ismeretterjesztő magazinok mellett eddig nem volt olyan irodalmi lap, amelynek fő célja a klasszikus szépirodalom népszerűsítése lett volna. A magazin gazdagon illusztrált, és szerkesztői bíznak benne, hogy tartalmában is egyre inkább a nagyközönség igényeihez tud majd igazodni.” Az öt éve megjelenő, tartalomban és külcsínben valóban egyaránt igényes lap 2017/4. száma a reformációval foglalkozik.

„Ez az én válaszom”

A reformáció nem ér véget – ez volt a tavalyi év ünnepségsorozatának legfontosabb üzenete. Ezt igazolja a Reformáció 500.1 kortárs irodalmi pályázat első helyezett alkotása, Jakab Köves Gyopárka „A felolvasások” című novellája is. A református szerzővel az írásról, a legújabb regényéről és természetesen a reformációról beszélgetett a Reformáció.ma oldal újságírója.

Felemeltük az Úrhoz!

Füller Tímea novellája egy csendes, fiatal fiú történetén keresztül példázza, hogy egy ifjúkori bűn elkövetője hogyan kaphat szárnyakat attól a közösségtől, amely a bűne ellenére nem kitaszítja, hanem... de nem mondom tovább, olvassák el!

Oldalak

Feliratkozás RSS - irodalom csatornájára