lelkigondozás

Szó nélküli szeretet

Ateológián a lelkigondozásra készülőknek többek között magyaráztam a nonverbális koinóniáról. Ez tudományosan hangzik, magyarul egyszerűen ezt jelenti: szó nélküli szentséges együttlét. Amikor nem mondunk semmit, hanem két ember együtt van az Úrban, a lelkigondozó és lelkigondozottja, egy beteglátogató lelkipásztor és egy beteg ember.

Szeretet a fegyverek között – A tábori lelkészet kialakulása

Az egyház a lelkipásztori ellátásából nem hagyhatja ki az intézményes közösségeket sem. A katonák közötti lelkipásztori tevékenység az egyházi misszió egyik speciális, mégsem új keletű területe. A magyar tábori lelkészet történetének bemutatásakor megannyi időszakot, történelmi kort átfogó, változó szolgálatot kell összefoglalni. Ez az írás csupán rövid történeti áttekintés a kezdetektől a ténylegesen szervezetté alakulás folyamatáig Borovi József hittudós professzornak A magyar tábori lelkészet története című könyve alapján.

Ráhangolódás – áhítat

„Megvizsgál az Úr minden szívet, és megismer minden szándékot és indulatot.” (1Krón 28,9)

Indulatok és kezelésük a mindennapokban, avagy néha elgurul a gyógyszer

Az „indulat” szóról az embernek általában olyan szavak vagy szinonimák jutnak először eszébe, melyek mind negatív jelentéstartalmúak.

Érzéseink és indulataink – Bibliatanulmányozás

Mennyi érzés jelenik meg már a Szentírás első lapjain! A teremtett világ láttán Isten részéről megszólal az öröm hangja: „És látta Isten, hogy ez jó.” Többször is megszólal a jó és szép teremtés feletti pozitív életérzés. Röviddel ezt követően megszólal az ezzel ellentétes érzés is: „Nem jó az embernek egyedül…”

Liturgia a betegek szolgálatában

Vác – „Kórházi területen dolgozó lelkészeket, papokat, önkénteseket és teológiát végzett szolgatársainkat várjuk 2017. május 13-án, szombaton 10 és 15 óra között Vácra, egy közös találkozásra” – szólt a meghívó, a címben jelzett témamegjelöléssel.

Fogvatartottak látogattak el az Országos Iroda hétkezdő áhítatára

Budapest – A Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodájának dolgozói minden hetet áhítattal kezdenek, amelyekre általában budapesti lelkészeket kérnek fel. Egy ilyen felkérésnek tett eleget Erdélyi Csaba is, aki amellett, hogy a rákospalotai gyülekezet helyettes lelkésze, ötödik éve dolgozik börtönlelkészként a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézetben.

„Megértettél engem…” – Kórházi önkéntes segítők találkozójáról

Budapest – Kórházi önkéntes segítőink harmadik alkalommal gyűltek össze 2016. november 19-én, szombaton 10 órától a Budapest-Fasori Egyházközség termében, hogy hivatásukban megerősödjenek, és segítséget kapjanak a betegek látogatásakor felmerült kérdéseikre. Témánk: „Megértettél engem?”

Mit jelent a gyermekek lelkigondozása? – Vendégelőadás az EHE-n

Budapest – Mit jelent a gyermekek lelkigondozása? Milyen új perspektívákat, kritériumokat láthatunk magunk előtt? Ilyen és hasonló kérdésekre kereste a választ Barbara Städtler-Mach, a Nürnbergi Evangélikus Főiskola rektora a 2016. szeptember 27-én tartott vendégelőadásán az Evangélikus Hittudományi Egyetemen. A korábbi poimenikai irányok után a gyermekekkel való foglalkozás került néhány évtizede az érdeklődés középpontjába.

„Beteg voltam, és nem látogattatok meg…” – Amikor a hozzátartozó látogatása elmarad

Budapest – Elég merész témához nyúltunk a tavaszi önkéntes beteglátogatók találkozóján, melynek ismét a fasori evangélikus gyülekezet adott otthont.

Oldalak

Feliratkozás RSS - lelkigondozás csatornájára