teológia

Mit jelent keresztény nőnek lenni a 21. században?

Milyen nemi szerepek vannak a Bibliában? Kik azok a nők, akiktől a legtöbbet tanulhatjuk? Kiteljesedhet egy nő gyerek vagy párkapcsolat nélkül is? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ Csáky-Pallavicini Zsófia pszichoterapeutával és dr. Varga Gyöngyivel, az Evangélikus Hittudományi Egyetem docensével a KötőSzó blog és a Melanchthon Evangélikus Szakkollégium szervezésében március 10-én megtartott online kerekasztal-beszélgetésen, amelynek központi témája a keresztény női identitás volt.

Mi az etikus? – Életvégi döntések járvány idején

Életvégi döntések járvány idején címmel szervezett egész napos interdiszciplináris konferenciát az ELTE Állam és Jogtudományi Kara. A tudományos ülés középpontjában jogi, etikai, orvosi és teológiai oldalról is a COVID–19 világjárvány miatt fellépő kérdések álltak. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem részéről Orosz Gábor Viktor tartott előadást.

Mi a bűn?

„A bűn olyan teológiai fogalom, amely az embernek Istennel való, megváltozott kapcsolatát írja le” – fogalmaz A bűn: kiveszőben lévő fogalom? címmel a Lelkipásztor – Evangélikus teológiai szakfolyóirat 2021. januári lapszámába írt tanulmányában Németh Kitti. Az evangélikus lelkésszel többek között arra keressük a válaszokat, hogy miként értelmezi a szekularizált világ és a teológia a bűn fogalmát. Beszélgetésünkben arra is kitérünk, hogy öncélú, vagy istenközpontú-e a gondolkodásunk; valamint érintjük, hogy milyen viszony van törvény és evangélium között.

Miért kell az oltás? – Etikai kérdések a COVID–19 kutatásban

A vakcina a leghatékonyabb eszköz a kezünkben a koronavírus ellen – hangsúlyozták a tudományos ülésen, kitérve arra, hogy más, etikailag elfogadhatóbb megoldásoknak kellene nagyobb teret nyernie a gyógyászatban a jövőben. Embrionális sejtek felhasználásának etikai vonatkozásai címmel tartott előadást Baranyi Marcell biológus a Magyar Bioetikai Társaság, a T72 Egészségügyi Munkacsoport, a Magyar Katolikus Orvosok Szent Lukács Egyesülete és a Szent. II. János Pál pápa Kutatóközpont közös online tudományos ülésén, 2021. január 14-én. Az evangélikus hozzáállással kapcsolatban megkérdeztük Orosz Gábor Viktor egyetemi docenst. Írása a cikk végén olvasható.

Te tudod, hogy ki, vagy mi a Sátán?

Der Böse oder das Böse? A Németországi Protestáns Egyház évekkel ezelőtt ezzel a címmel tartott egy olyan szemináriumot, amelyen én is részt vehettem. Az egyhetes program arra a kérdésre kereste a választ, hogy vajon a Gonosz személyes létező vagy elvont fogalom. (Aki tud németül, annak ez már a címadásból is kitűnik, hiszen a der névelő személyre utal, a das ezzel szemben semleges, általános fogalomra.) Spoilerként elárulom, hogy végső válasz ezen a szemináriumon sem született. Ahogyan a legkülönbözőbb felfogások élnek e témában, úgy a teológusok sem jutottak egységes véleményre.

Megjelent a Lelkipásztor – Evangélikus teológiai szakfolyóirat 2020/8-9. száma

Budapest – A Luther Kiadó gondozásában, dr. Orosz Gábor Viktor szerkesztésében megjelent a Lelkipásztor soron következő, 2020. augusztusi-szeptemberi száma. Az alábbiakban ennek tartalmából válogattunk.

Ajánló: A Luther Kiadó online könyvbemutatója

Varga Gyöngyivel, a kötet szerzőjével Boda Zsuzsa beszélget.

A püspöki szolgálat örömei és veszélyei

Az 1990-es rendszerváltást követő első püspökiktatásra az év március 17. napján került sor. Ünnepi volt az alkalom, megannyi külföldi egyházi méltóság – köztük az LVSZ [Lutheránus Világszövetség – a szerk.] akkori főtitkára [a norvég Gunnar Stålsett – a szerk.] és a szomszédos egyházak püspökei –, régi és új közéleti személyiségek jelenlétében zajlott az esemény, zendült az ének egy új, nagy reményekkel várt korszak küszöbén. Bennem élt a feszültség, meg tudok-e felelni az elvárásoknak egy ismeretlen korszak hajnalán, amikor a társadalmi és egyházi változások előrevetítették a lehetőségek csillagzáporát.

Fiúisten – 10 dolog Jézusról, hogy te is képbe kerülj

Jézus Krisztus élete, személye és cselekedetei a világtörténelem legkülönlegesebb történeteinek egyike. Egyszerű, hétköznapi, közvetlen jelleme mögött a mindenség Ura és Teremtője lakozott, és ez a furcsa kettősség örök időkre kérdések ezreit ébreszti a kor emberében. De kicsoda Jézus a hitünk szerint? Mi az a 10 legfontosabb dolog, amelyet érdemes tudni róla? Tartsatok velünk, és megtudjátok!

MENNYBEMENETEL ÜNNEPÉN: Felemeltetett és elment, mi itt maradtunk, mégis velünk van

Mennybemenetel ünnepe a húsvét ünnepe utáni ötödik vasárnap hetének csütörtökére esik, azaz a húsvét utáni 40. napra. A keresztény egyház azt ünnepli ezen a napon, hogy Jézus eltávozott a földi világból, felemeltetett, és elment közülünk azért, hogy jelen lehessen közöttünk minden napon, a világ végezetéig.

Oldalak

Feliratkozás RSS - teológia csatornájára